Biometrik kayıt sistemiyle kayıt altına alınıyorlar

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan biometrik kayıt sistemi ile Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin hem sayıları belirlenmiş olacak hem de temel hak ve hizmetlerden faydalanabilecekler.

Biometrik kayıt sistemiyle kayıt altına alınıyorlar
- A +

 

Şanlıurfa Valiliği’ne bağlı Suriyeli Misafirler Koordinasyon Merkezi, ülkelerinde meydana gelen iç karışıklıklar nedeniyle başta Suriye olmak üzere farklı ülkelerden Türkiye’ye gelen yabancıları biometrik kayıt sistemiyle kayıt altına alınıyor. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması, Türkiye’de yaşayan yabancıların sağlık, eğitim, sosyal yardım gibi hizmetlere erişimlerinin sağlanması için biometrik olarak kayıt altına alınma işlemi devam ediyor.

Göç İdaresi Uzmanı Bayram Yalınsu, yaptığı açıklamada, “22 Ekim 2014 yılında yürürlüğe giren geçici koruma yönetmeliği ile birlikte ülkemiz de bulunan Suriyeliler geçici koruma kapsamına alınmış olup temel hak ve hizmetler, eğitim başta olmak üzere erişimleri sağlanmıştır. Tabi bu geçici koruma belgelerinin düzenlenmesi, kayıt altına alınmaları Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak ülkemizde bulunan Suriyelilerin biometrik verilerini alarak, fotoğraflarını çekerek parmak izlerini alıp adrese dayalı bir kayıt sistemi üzerinden söz konusu kişileri sistemimize kaydediyoruz. Kayıt altına alınan kişilere ise geçici koruma belgesi düzenlenmektedir. Kendilerine verilen kimlik ile birlikte ülkemizde bulundukları süre içerisinde temel hak ve hizmetlerden faydalanabileceklerdir” dedi.

TÜRKİYE’DE TOPLAM 1 MİLYON 787 BİN 522 SURİYELİ YAŞIYOR

Yalınsu, “Göç İdaresi Müdürlüğü olarak yaptığımız bilgilendirme faaliyetleri ve üst düzey toplantılar ile birlikte 81 ilde bulunan sivil toplum kuruluşları ve üst düzey toplantılar yaptık. Bu toplantılar ile birlikte Suriyelilere kayıt altına alınmanın önemini, kayıt yaptırarak temel hak ve hizmetlere erişimin sağlanmasını ülkemizde kayıtsız Suriyeli bulunmaması için birçok faaliyette bulunduk. Bu faaliyetler doğrultusunda Mayıs 2014 itibariyle 550 bin civarında olan kayıt sayımız şuan için 1 milyon 787 bin 522 sayısına ulaşmıştır. Şuan itibariyle ülkemize hiçbir Suriyeli kayıt yaptırmadan girişi yapılmamaktadır. 3 Haziran 2015 ‘de başlayan olaylar ile birlikte şuan kadar ülkemize 23 bin 349 Suriyeli kişi girmiş olup kayıtları yapılarak geçici kimlikleri de verilmiştir” diye konuştu.

Yorum Ekle