“Binanız dayanıksızsa yıkın"

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm yapılacak alanlarda 0.50 emsal artışını bilboardlara taşıyarak, vatandaşı, depreme dayanıklı binalar yaptırmaya özendirme kampanyası başlattı.

“Binanız dayanıksızsa yıkın"
- A +

 

“Binanız dayanıksızsa yıkın, Deprem her zaman yakın” sloganının kullanıldığı afişte ayrıca, 0,50 emsal değer artışına vurgunun altında da “Sen kazan, şehir kazansın” deniyor.

Belediyenin bilboardlara yerleştirdiği devasa afişin fotoğrafını sosyal medyada paylaşan bir vatandaş “Patron çıldırdı” başlığını kullandı. Altına da “Müteahhitlere özel büyük kampanya başladı!” yazdı.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mayıs ayında 17 ilçenin nazım imar planlarına eklediği “Riskli bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması durumunda 0.50 emsal artışı yapılabilir” şeklindeki not, akademik meslek odalarına, bilimsel verilere göre değil, müteahhitlerin isteği doğrultusunda yapıldığı öne sürülerek eleştirilmişti.

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, Nilüfer Kent Konseyi ve Doğader temsilcilerinin ortak açıklamasında, son 15 yıldır ülke gündeminde yoğun bir şekilde yer alan kentsel dönüşüm kavramının, deprem tehlikesi ve sanayileşme ile gelen çarpık kentleşme sonucunda, aralarında Bursa’nın da bulunduğu büyük kentler için adeta bir umut kapısı olarak ortaya konulduğu iddia edilmişti. Bu “sözde çözüm yolu”nun, rant odaklı imar politikaları, yerel yönetimlerin yanlış uygulamaları ve bilimselliği değil yüklenici rantını gözeten plan çalışmaları ile çözülmez bir sorunlar yumağı haline getirildiği ifade edilmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler