Bilim insanları dünyadaki toplam karınca sayısını hesapladı

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre dünyada toplam 20 katrilyon karınca bulunuyor. Bu rakam her bir insana karşılık yeryüzünde 2,5 milyon karınca bulunduğunu ortaya koyuyor

Bilim insanları dünyadaki toplam karınca sayısını hesapladı
- A +

 

Yeni yapılan bir bilimsel araştırmayla dünyadaki karıncaların sayısı tespit edildi. Araştırmaya göre dünyadaki ekosistemin önemli parçalarından biri olan karıncaların yeryüzündeki sayısı 20 katrilyona ulaşmış durumda.

Doğada hem av hem avcı olarak bulunan ve tohumlar ile organizmaların dağılmasında önemli rol oynayan karıncaların sayısını tespit etmek, bu canlıların doğal yaşamlarında yaşanacak değişimlerin sonuçlarını tespit etmek için de önem taşıyor.

Pazartesi günü yayınlanan çalışma için araştırmacıların daha önce yapılan 465 çalışmayı incelemeye aldıkları belirtildi.

Çalışmaya göre karıncalar dünyadaki hemen hemen her bölgede yaşam sürüyorlar.

20 katrilyon rakamı ise dünyadaki her bir insan için 2,5 milyon karınca bulunduğu anlamına geliyor. Dünya’daki tüm karıncaların 12 megatonluk toplam ağırlığa sahip olduğu düşünülüyor. Bir diğer deyişle, karıncaların, tüm kuş ve memeli hayvanların toplamından daha ağır olduğu söylenebilir.

Yorum Ekle