"Biden'la görüşmemiz yapıcıydı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden ile ikili görüşmesinin ardından açıklama yapıyor. Erdoğan, "ABD, PYD'ye desteği sonlandırmalı. Biden ile görüşmemizde bunu açıkça ifade ettim" ifadelerini kullandı.

"Biden'la görüşmemiz yapıcıydı"
- A +

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Yaptığımız görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Son 1.5 yıldır insanlığın gündemini belirleyen koronavirüs salgını değişim sürecini daha da hızlandırmıştır.  Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğiyle bir kez daha yüzleşiyoruz. Küresel istikrarın muhafazasında NATO'nun hem belirleyiciliği hem de üstlenmesi gereken sorumluluklar artmıştır. Akdeniz'den Karadeniz'e, Avrupa'dan Asya'ya, NATO'nun sağladığı güvenlik şemsiyesine ihtiyaç duyulan her yerde ittifak aktif rol üstlenmelidir. NATO'nun da üzerine inşa edildiği ittifak ve dayanışma ruhunun önemini göstermiştir. Dönem sorumluluktan kaçma değil elini taşın altına koyma dönemidir. NATO'yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık. Zirve vesilesiyle özellikle ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldik. Hassasiyet ve beklentilerimizi anlattık. Terörle mücadele başta olmak üzere Türkiye'nin önceliklerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk.  Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık. Gerek zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK'ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik. Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir. Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır.

Cumartesi günü hastaneyi hedef alan terör örgütü 14 masumu katletmiş 32 sivili yaralamıştır. Müttefik silahlarıyla donatılan bu örgütün kirli ve çirkin yüzünü göstermeye kafidir.

BIDEN GÖRÜŞMESİ

Türkiye bu bölgelerde aldığı inisiyatiflerle NATO'nun sınırlarını ve müşterek çıkarlarımızın savunucusu olmuştur.  İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık. Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Sayın Biden ile önümüzdeki dönemde bu hedefler doğrultusunda iş birliğimizi artıracağız.  Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz.

(Yunanistan ile) Görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, 'Araya birilerini sokmamızın anlamı yok' kararına vardık.

SORU - CEVAP

Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık net olarak Sayın Biden'a ifade ettim. Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. Burada Taliban gerçeğini bir kenara koymak mümkün değil.

S-400

S- 400 konusunu tabii ki burada yapılacak bir görüşmede S- 400 gündeme gelmemesi mümkün değil.S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a (Biden) ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim. Savunma sanayi ile ilgili olarak müşterek yapabileceğimiz adımlar nelerdir bunları ifade ettim. Burada bitmiyor, Bakanlarımız bu konuları görüşecek bir sonuca inşallah bağlayacaktır.

Sayın Biden'la verimli bir görüşmeyi yüz yüze gerçekleştirmiş olduk, kendisini Türkiye'ye davet ettim. Yoğunluğu aşınca gelebileceğini söyledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler