Biden geri döndü

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, oğlunun beyin kanserinden hayatını kaybetmesinin ardından ara verdiği Beyaz Saray mesaisine geri döndü.

Biden geri döndü
- A +

 

Oğlunun ölümü nedeniyle bir süre ülke işlerine ara veren ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, dün yeniden Beyaz Saray'daydı. İlk olarak Başkan Obama ile öğle yemeğinde bir araya gelen Biden, daha sonra Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk ile görüştü.

Biden, uzun süredir beyin kanserinden tedavi gören oğlu Beau'nun 30 Mayıs'ta vefat etmesinin ardından Delaware eyaletindeki evinde taziyeleri kabul etti

Beyaz Saray'daki çalışmasına bugün kaldığı yerden devam eden Biden, ilk olarak ABD Başkanı Barack Obama ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Biden, öğleden sonra da başkent Washington'a resmi temaslarda bulunan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ile görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden, Yatsenyuk ile Ukrayna'nın reform ajandasının yanı sıra Minsk anlaşmalarının uygulanmasını ele aldı.

Biden, ABD'nin ve G-7 ülkelerinin, Rus askerlerinin ve silahlarının Ukrayna'dan çekilmesinin de aralarında bulunduğu Minsk anlaşmalarının tam olarak yerine getirilmesi için Rusya'ya baskılarını sürdürmedeki kararlılığını iletti.


Gerek duyulması halinde Rusya'nın eylemlerine karşı önemli ilave yaptırımların uygulanması için ABD ve G-7 müttefiklerinin hazır bulunduğunu ifade eden Biden, Yansenyuk ile ayrıca, Ukrayna'nın reform çalışmalarını, yolsuzlukla mücadele tedbirlerinin sürdürülmesi ve ülkenin istikrarı ve büyümesini değerlendirdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler