Biber gazı kokan mum anılarınızı tazeleyecek!

Gezi Direnişi ikinci senesini geride bırakmışken o günlerde sokakları buram buram kokutan, polis şiddetinin öncülerinden biber gazı kokusunu anımsamak ister misiniz? Biber gazı kokusu veren mumlar, hafızanızı canlandıracak!

Biber gazı kokan mum anılarınızı tazeleyecek!
- A +

 

Ajans Grey İstanbul  tarafından toplumsal hafızayı canlandırma amacıyla hazırlanan proje kapsamında yandığında biber gazı kokusu veren mumlar üretildi. Grey İstanbul'un Uluslararası Af Örgütü için hazırladığı proje, koku hafızasının duyguları harekete geçiren en güçlü hafıza türü olmasından yola çıkarak geliştirildi. Yaklaşık beş aylık bir AR-GE süreci sonunda üretimine geçilen mumlar, Gezi Direnişi'nin yıl dönümünde '#bibergazıkokunca' etiketiyle aktivistlere ve Uluslararası Af Örgütü destekçilerine gönderildi. Amaç; biber gazının kokusuna daha önce maruz kalmış kişilerin, mumu yakmalarıyla birlikte koku hafızalarının harekete geçmesi sağlamak.

Mumu yakan kişilerden kokunun onlara hatırlattıklarını #bibergazıkokunca etiketiyle sosyal medyada paylaşması bekleniyor. Yakın zamanda orantısız biber gazı kullanımı yüzünden yaşanan acılara dikkat çekmek ve biber gazının toplumsal hafızadaki yerini diri tutmak için hayata geçirilen projede parfümerist Vedat Ozan ile çalışıldı.

Yorum Ekle