Beyoğlu'nda 'Suriyelilere sınır kapıları açılsın' eylemi

Galatasaray Lisesi önünde toplanan DurDe Platformu üyeleri, Suriye'deki iç çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye gelmeye çalışan sığınmacıların geçişine izin verilmemesini protesto etti.

Beyoğlu'nda 'Suriyelilere sınır kapıları açılsın' eylemi
- A +

 

DurDe Platformu üyelerinden oluşan grup, saat 19.00 sıralarında Galatasaray Lisesi önünde toplandı. Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir. Kardeşime dokunma yazılı pankartlar açan grup, 'Suriye halkı yalnız değildir', 'Sınırlar açılsın, göçmenlere özgürlük' şeklinde slogan attı.


DurDe Platformu adına basın açıklaması yapan Gonca Şahin, Suriyeli vatandaşların Türk vatandaşlarıyla eşit haklara sahip olması gerektiğini belirterek, mültecilerin siyasi saflaşmada kullanılabilecek bir kitle olmadığını dile getirdi.


Türkiye'ye sığınmak isteyen herkese kapıların açılması gerektiğini söyleyen Gonca Şahin, İnsan haklarına duyarlı tüm kesimleri, mültecileri, Suriye'de ne zaman sağlanacağı belli olmayan bir barış ortamına gönderilecek fazlalıklar olarak değil, temel insan haklarını garanti altına alarak birlikte bir yaşam inşa edeceğimiz bir kardeşimiz olarak görmeye çağırıyoruz. Türkiye devletini, korkunç bir savaş ortamından, Baas diktatörlüğünün bombardımanlarından ve IŞİD'in katliamlarından kaçarak buraya sığınmak isteyen insanlara üstten bakan, onları ölüme ve susuzluğa terk eden tutumunu değiştirmeye çağırıyoruz. Hangi etnik kimlikten veya inançtan olursa olsun, savaşların sürdüğü Suriye ve Irak gibi komşu ülkelerden Türkiye'ye sığınmak isteyen herkes için kapıların açık tutulması çağrısını yineliyoruz dedi.


Grup, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler