Beyin okuma çağı başlıyor

ABD’de beyin okuma teknolojisinde patent başvurularında patlama yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl bu alandaki patent sayısı 1600’e çıktı

Beyin okuma çağı başlıyor
- A +

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde beyin okuma teknolojisinde patent başvurularında görülmedik ölçüde bir artış yaşandığı belirtiliyor. Bu başvurular, beyinden geçenleri anlama yöntemlerinden tüketicileri hangi reklamların heyecanlandırdığını bulmaya ve depresyonu azaltan cihazlara birçok alanı kapsıyor. Merkezi California’da bulunan piyasa araştırma şirketi SharpBrains’in raporuna göre, 2000-2009 yılları arasında ABD’de 400’ün altında nöro-teknoloji patenti verildi. Bu sayı 2010’da ikiye katlanarak 800’e çıktı. 2014’te ise bu alandaki patent sayısı 1600’a çıktı.

YAŞAM KALİTESİ ARTIYOR

Rapora göre, mucitlere verilen patent sayısı tıbbi şirketlere verilenlerden daha fazla. SharpBrains’in İcra Kurulu Başkanı Alvaro Fernandez, bu teknolojinin tıbbi amaçlar dışındaki kullanımında görülen artışa dikkat çekerek “Bu durum, gündelik hayatta teknolojinin beyinle iletişim halinde olacağı bir nöroteknoloji çağının başlangıcına işaret ediyor” dedi. Fernandez, “Nöroteknoloji tıbbın ötesine geçti. Başka alanlarda faaliyet gösteren ve göz önünde olmayan şirketler iş ve yaşam kalitemizi artıracak teknolojiler geliştiriyor” diye konuştu.

BEYİN DALGALARI DEĞİŞTİRİLİYOR

- Medtronic adlı tıbbi cihaz şirketi, beyindeki lezyonun ne kadar vahim olduğunu belirleyen bir cihaz için patent aldı. Cihaz, beyin dalgalarını elektriksel yolla ölçen Elektroensefalografi (EEG) yöntemini kullanıyor.

- St. Jude Medical adlı başka bir şirket ise örneğin gözün daha iyi görmesi için beyin dalgalarını değiştiren bir yöntem için patent aldı.

- Nielsen’in patent aldığı bir cihaz, EEG yöntemiyle beyin dalgalarını algılayıp, bir kişinin bir ürün, reklam ya da ürünün paketi hakkında ne düşündüğünü anlayabiliyor.

- Yazılım devi Microsoft’un patentini aldığı bir yazılım, bilginin sunulacağı en uygun anı tespit etmek üzere kullanıcının zihinsel durumunu anlıyor. O an kullanıcının kafası karışıksa anlaması kolay olmayan bilginin sunulması erteleniyor. Başka bir Microsoft yazılımı, bilgisayar kullanıcısının reklamları anlamaya vakıf olup olmadığını tespit ediyor. (BBC)

Yorum Ekle

İlgili Haberler