BESAŞ ve BURFAŞ işçisine toplu sözleşme zammı

İmzalanan toplu sözleşmelerle BESAŞ çalışanlarının ortalama brüt ücreti yüzde 9 artışla 2 bin 781 liraya ulaştı. BURFAŞ işçilerinin ücretleri de yüzde 11 artırıldı.

BESAŞ ve BURFAŞ işçisine toplu sözleşme zammı
- A +

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BESAŞ ve BURFAŞ’da toplu iş sözleşmeleri Merinos Gölpark Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen törenle imzalandı. BESAŞ ile HAK-İŞ’e bağlı Öz Gıda İş Sendikası, BURFAŞ ile TOLEYİS arasında yapılan toplu sözleşmelerin imza törenine Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da katıldı.

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, sözleşmelerin hayırlı olmasını diledi, “Bu güzel örneklerin tüm ülkede işçinin yüzünü güldürecek hizmetlerle devam etmesini diliyorum” diye konuştu.

SÖZLEŞME DETAYLARI

BESAŞ ile ÖZ GIDA-İŞ Sendikası arasında imzalanan 1 Ocak 2015 – 31 Aralık 2016 tarihlerini kapsayan toplu iş sözleşmesi sendika üyesi 151 çalışanı kapsıyor. BESAŞ’ta çalışanların ortalama brüt ücreti 2.781,73 TL’ye ulaşıyor. Yapılan zam 2014 yılı enflasyonu düzeyinde olup, sosyal haklarda yapılan iyileştirmeler dahil yüzde 9 olarak gerçekleşiyor.

BURFAŞ ile TOLEYİS arasında imzalanan 1 Mayıs 2015 – 30 Nisan 2017 tarihlerini kapsayan toplu iş sözleşmesine göre de Türkiye’de ilk kez, kadına şiddet, işten çıkarma sebebi olarak kabul edildi. Verilen zam ve artış oranlarında ilk yıl zammı, kamu işçileri için de ilan edilmiş olan yüzde 11 olarak belirlendi, ikinci yıl ise zam oranının yıllık enflasyon + yüzde 1 şeklinde olacağı belirtildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler