'Ben IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim'

IŞİD, dün sabaha karşı Kobani'ye sızıp intihar saldırıları gerçekleştirirken IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtiklerini söylediği iddia edilen Kobani'deki YPG Sözcüsü Redur Xalil, "Ben, IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim" açıklaması yaptı.

'Ben IŞİD'liler Türkiye'den 'geldi ya da gelmedi' demedim'
- A +

 

YPG Sözcüsü Redur Xalil, DHA muhabirine yaptığı açıklamada halen IŞİD çeteleri ile çatışmaların sürdüğünü söyledi. Dün yaptığı açıklamanın yanlış yansıtıldığını söyleyen Redur Xelil, "Beni arayan ajanslara IŞİD çeteleri ve bombalı araçların 'Türkiye'den geldi ya da Türkiye'den gelmedi' gibi bir ifadede bulunmadım. Konu ile ilgili soruşturmamız sürüyor. Soruşturmanın sonunda bu konuda net bir şey söyleyebiliriz" dedi.

"İŞİD'İN, CERABLUSTAN GELME İMKANI YOK"

Bir kısım IŞİD militanının Kobani'nin güneyinden 5-6 araçlık bir konvoy ve Özgür Suriye Ordusu kıyafetleri ile Kobani'ye sızma yaptığını söyleyen YPG Sözcüsü Redur Xelil, "Şanlıurfa Valiliği yaptığı açıklamada, IŞİD çetelerinin Cerablus'tan Kobani'ye geldiklerini söylüyor. Ama, Cerublus ile Kobani arasındaki karayolunda bulunan iki köprü daha önce IŞİD çeteleri tarafından patlatılarak yıkıldı. Yani şu anda Cerablus ile Kobani arasında bir yol kalmamıştır. IŞİD çeteleri Cerablas'tan Türkiye topraklarına girip oradan mı Kobani'ye girdiler? Eğer Şanlıurfa Valiliği ısrarla bunu söylüyor ve Cerablus ile Kobani arasında ise yol bulunmuyorsa insanın aklına bu geliyor. Konu ile ilgili soruşturmamız ve araştırmamız devam ediyor" dedi.

YPG Sözcüsü Redur Xelil, şu anda Kobani merkezinde çatışmaların sürdüğünü, ulaştıkları bilgilere göre IŞİD'in Berxbotan Köyü'nde 24 sivili, Kobani'de ise 50 kişiyi öldürdüğünü anlattı. Redur Xelil, "Ellerinde az sayıda rehine var. Bu rehinelerin zarar görmemesi için dikkatli davranıyoruz. Çatışmalar bazı noktalarda sürdüğü için şehit sayımız artabilir" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler