BBC’ye 'İslam Devleti' tepkisi

120 İngiliz milletvekili, BBC’nin IŞİD’e “İslam Devleti’ demesine itiraz eden ortak bir mektup yazdı. BBC, IŞİD demeyi reddetse de ‘Sözde İslam Devleti’ tanımlamasını kullanacağını açıkladı.

BBC’ye 'İslam Devleti' tepkisi
- A +

 


İngiltere Başbakanı David Cameron bu hafta yaptığı bir açıklamada,İngiliz medya kuruluşu BBC'nin haberlerinde IŞİD için "İslam devleti" ifadesi kullanmasını eleştirerek, "Çünkü bu İslam devleti değildir, korkunç ve barbar bir rejimdir" demişti. Bu açıklamanın ardından 120 milletvekili benzer ifadelerin yer aldığı bir mektubu BBC'ye gönderdi.

Mektupta "İslam devleti" ifadesini kullanılmaması gerektiğini çünkü "bunun gereksiz yere İslami aşırıcılara itibar sağlamak anlamına geldiğini" ifade edildi.

Muhafazakâr Partili milletvekili Rehman Christi'nin liderliğindeki 120 parlamenter, BBC'den "İslam devleti" yerine IŞİD ifadesini kullanmasını istedi. Mektuba, İngiltere Başbakanı Cameron'ın yanı sıra, Londra Belediye Başkanı ve Muhafazakâr Partili milletvekili Boris Johnson ve İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) milletvekili ve partinin eski lideri Alex Salmond da imza koydu.

"Sözde İslam Devleti diyeceğiz"

BBC Genel Müdürü Tony Hall çağrılara cevaben kaleme aldığı makalede şu cevabı verdi:
"BBC bir grubu ya da kuruluşu tanımlarken, o grubun kendini nasıl tanımladığını esas almaktadır. Sadece 'İslam devleti' ifadesi kullanmanın böyle bir devletin var olduğu anlamına geleceğinin ve bunun yanıltıcı olduğunun farkındayız. Biz de bundan sonra 'Sözde İslam Devleti' ifadesini kullanacağız."

Hall ayrıca, "IŞİD ifadesini kullanmanın bu örgüte destek verildiği algısına neden olabileceğini ve BBC'nin tarafsızlığına aykırı olduğunu" savundu.
İngiliz basını, BBC Genel Müdürü Hall'un kurumun konuyla ilgili terminolojisi hakkında bu ay milletvekillerinin sorularını yanıtlamaya çağrılabileceğini yazdı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler