Bayramda yalancı indirime kanmayın

TÜSODER, etiket fiyatını önce yükseltip, 'bayram indirimi' diye sunanlar, bayat şeker ve çikolatayı pazara çıkaranlara kaçanlara karşı uyardı.

Bayramda yalancı indirime kanmayın
- A +

 

Bayram, yılbaşı gibi alışverişin yoğun yaşandığı dönemlerde tüketiciyi kandırmak isteyene gün doğuyor. Perakendede 'bayram indirimi' yaptığını iddia edenler fiyatları önce yükseltip sonra indirim yapmış gibi gösterirken, çikolata ve şeker satıcıları da tarihi çoktan geçmiş ürünleri pazar ve işporta tezgahlarında fahiş fiyattan satışa sunuyor. Tatil bahanesi olarak görülen bayramlarda tatil dolandırıcıları da iş başında. Tatil planlamasını son dakikaya bırakanlar, internette gördükleri “Erken rezervasyona bayram indirimi” gibi anonslara kanarak para ödüyor ve bu tür organizasyonların çoğu hüsranla bitiyor.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkanı Aydın Ağaoğlu, bayram öncesi 'yalancılara' dikkat çekti. “Etiket fiyatı önce yükseltiliyor. Üzeri çizilip indirimli fiyattan satılıyormuş izlenimi veriliyor” diyen Ağaoğlu, tüketicileri uyardı. Ağaoğlu, “Öyle çok dolandırıcı var ki... 40 kişilik otobüs için 60 kişilik bilet kesiyorlar. Vatandaş ayakta gidiyor. Üstelik bunlar fahiş fiyattan bilet alanlardı. Tarifeler Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığına onaylatılıp listeler terminallere asılmalı” dedi.

Bayram kredilerine de dikkat çeken Ağaoğlu, “Tüketicilerin, 'borç yiyen kesesinden yer' özdeyişini unutmamasını tavsiye ediyorum” dedi. Eskiden bayramlarda kabir ziyaretinin ardından bayramlaşmalara gidildiğini, şimdi ise pek çok insanın bayramı tatil zamanı olarak gördüğünü ifade eden Ağaoğlu, “Bunu fırsat bilen bazı firmalar haftalar öncesinden satışını yapsa da tüketici tatil dönüşü hayal kırıklığı ile dönüyor. Bu duruma düşmemek için seçerken dikkatli olmalı, her şeye rağmen olumsuzluk yaşayanlar şikayetlerini Tüketici Hakem Heyetlerine bildirmeli” diye konuştu.

ZEHİR GİBİ ŞEKER

“Ramazan Bayramı'nda çikolata ve şekerleme satışlarının arttığını gören bir kısım vicdan fakiri kişiler, sağlıksız son kullanma tarihi geçmiş ve piyasadan geri gelmiş ürünleri piyasaya sunuyor” diyen Aydın Ağaoğlu, bu tür durumların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile zabıtalara şikayet edilmesini tavsiye etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler