Bayramda güney yerine Ayder

Ramazan Bayramında 4 günlük tatili fırsat bilen ve gideceği yere karar veremeyen vatandaşlara Ayder Yaylası tavsiyesi

Bayramda güney  yerine Ayder
- A +

 

Doğa turizminin gözde yerlerinden Rize'nin Ayder Yaylası'ndaki konaklama tesislerinde Ramazan Bayramı rezervasyonlarının oranı yüzde 95'e ulaştı.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde, insanları doğal güzelliğiyle cezbeden Ayder Yaylası'ndaki konaklama tesislerine Ramazan Bayramı'nda da büyük talep var.

Ayder Turizm Derneği Başkanı Ömer Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alternatif turizm arayanların, özellikle doğa tutkunu Arap turistlerin, son yıllarda yaylaları daha çok tercih ettiğini söyledi.

Karadeniz yaylalarının doğal güzellikleri ve alternatif sportif faaliyetleriyle turizmde çeşitlilik arayanların vazgeçilmez yerleri haline geldiğini ifade eden Altun, "Turizmde yaylalar artık vazgeçilmezlerin başında geliyor. Özellikle kısa süreli, 3-5 günlük bayram tatilleri için yaylalar bulunmaz fırsat. İnsanlar doğal yaşam ortamlarında yeniden huzurun ve özgürlüğün tadını çıkarıyor. Ayder de bölge yaylaları içerisinde marka bir değer" diye konuştu.

Ramazanda az da olsa yerli ve Arap turistin Ayder'e ilgi gösterdiğini belirten Altun, "Turizm hareketi ramazanda diğer aylara göre biraz daha az oluyor ama bayramla birlikte yaylalarımız adeta yeniden canlanıyor. Ramazan Bayramı dolayısıyla çok büyük talep var. Zaman zaman imkansızlıklar nedeniyle talepleri karşılamakta zorlanıyoruz" ifadesini kullandı.

Altun, 20 gün öncesinden yaptıkları rezervasyonlarda doluluk oranının yüzde 95'e ulaştığını ve bayramda tüm tesislerin tamamen dolmasını beklediklerini dile getirdi.

Altyapı ve tesis anlamında, yapılan birçok çalışmaya rağmen yetersizliklerin olduğunu kaydeden Altun, "Ayder'de otel sayısı arttıkça turist sayısı da artıyor. Turist sayısı arttıkça ihtiyaçlar ve beklentiler artıyor. Üç bin yatak var, beş bin olsa yine yetmeyecek. Hizmet odaklı tesislerde henüz istenen sayıyı yakalayamadık. Bunda altyapı eksikliğinin de etkisi var. Yetkililerin daha duyarlı yaklaşım sergilemelerini bekliyoruz" çağrısında bulundu.

- "Tatilcilerin gözdesi zipline ve tahta dönme dolap"

Ayder Yaylası'nda, turistlerin ilgi gösterdiği etkinlerin başında "zipline" geliyor. Konuklarına alternatif etkinlikler sunan işletmeler, birçok noktada kurulan "zipline"lerle turistleri ağırlıyor.

Çelik halatlarla bağlanarak dağdan aşağı inilen "zipline" ile turistlere, 150 metre yükseklikten hem doğal güzellikleri yukarıdan görme imkanı sunuluyor hem de heyecanlı anlar yaşatılıyor.

Tatil için Ayder'e gelen Gizem Ergüven, yayla tatilini, betondan uzak ve doğa ile iç içe olduğu için tercih ettiğini belirterek, ziplinenin heyecan verici olduğunu söyledi.

Öte yandan, yöre halkı tarafından kullanılan ''tahta dönme dolap", bu yıl da bayram boyunca turistlere hizmet edecek.

Tahta dönme dolap ustası Ali Karaca, dönme dolabı 5 günde yaptıklarını ifade ederek, bayram boyunca geleneklerin yaşatılması için tatilcilerin hizmetine sunulacağını söyledi.

Karaca, tamamen el yapımı ve 6 kişi tarafından elle çevrilen dönme dolabın turistlerin büyük ilgisini çektiğini kaydetti.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ