'Baskıyla alınan oyların hiçbir kıymeti yoktur'

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz gazetecilere yaptığı açıklamada, "Baskı ve sindirmeyle alınan oyların hiçbir kıymeti yoktur" dedi.

'Baskıyla alınan oyların hiçbir kıymeti yoktur'
- A +

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Baskı ve sindirmeyle alınan oyların hiçbir kıymeti yoktur. Bunlar sadece sayısal rakamlar olarak önünüze gelir ama gerçek toplumsal meşruiyet bütün baskılardan uzak bir ortamda halkın özgür iradesinin sandığa yansımasıyla ortaya çıkar" dedi.

Bakan Yılmaz, AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı'nda düzenlenen seçim değerlendirme toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'da seçim sonucuna itirazda bulunduklarını anımsattı. 

Diyarbakır'da ikinci milletvekilliğini kıl payı kaçırdıklarını bildiren Yılmaz, "Diyarbakır ve çevresinde maalesef seçim hukukuna uymayan hadiseler yaşadık. Bunlarla ilgili bir takım itirazlar yapıldı. Tabi kararı verecek olan seçim kurumlarıdır, bağımsız mekanizmalardır" ifadelerini kullandı.

"Bu ayıp, baskıyı yapanlarındır"

Diyarbakır ve bölgesinde seçmene baskı uygulandığını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Baskı ve sindirmeyle alınan oyların hiçbir kıymeti yoktur. Bunlar sadece sayısal rakamlar olarak önünüze gelir ama gerçek toplumsal meşruiyet bütün baskılardan uzak bir ortamda halkın özgür iradesinin sandığa yansımasıyla ortaya çıkar. Maalesef bu koşulların tam anlamıyla olduğunu söyleyemeyiz. Bu ayıp, baskıyı yapanlarındır. Bazı ilçelerimizde toplu kullanımlara ilişkin duyumlar alıyoruz, genel anlamda sıkıntı yaşandığını duyuyoruz. Bütün bunlar şüphesiz ki değerlendirilecektir."

Yorum Ekle

İlgili Haberler