Basketbol liglerinin isimleri değiştirildi

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu, 2015-2016 sezonundan itibaren Erkekler ve Kadınlar Türkiye Basketbol Ligi'nin adında değişiklik yaptı.

Basketbol liglerinin isimleri değiştirildi
- A +

 

Federasyonun internet sitesinden yapılan açıklamada, basketbol liglerinin adında değişikliğe gidilerek, gelecek sezondan itibaren Erkekler ve Kadınlar Türkiye Basketbol Ligi'nin Basketbol Süper Ligi, Türkiye Basketbol 2. Ligi'nin Türkiye Basketbol 1. Ligi ve Erkeklerde Türkiye Basketbol 3. Ligi'nin Türkiye Basketbol 2. Ligi olarak anılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Kurul ayrıca, sözleşmeli sporcular tescil, lisans ve transfer yönergesinin ilgili maddelerinde de değişikliğe gitti. Sözleşmesi sona eren yabancı uyruklu sporcuların aynı Türk vatandaşı sporcular gibi serbest olarak transfer yapmasına imkan verecek şekilde ve kulüplerin Türkiye'deki alt yapılarından yetişmiş statüsünde istisna hükümleri kapsamında olan en fazla bir sporcu ile sözleşme yapmalarına izin verecek şekilde değiştirildiği belirtildi.

Erkeklerde müsabaka kadrosunda 6. yabancı sporcu bulundurmak isteyen takımların ödemek zorunda oldukları 125 bin doların 275 bin lira olarak sabitlendiği, ayrıca bu bedel ile alınan 6. sporcu tescil bedeli ile kadınlar için 75 bin lira olarak alınan ek bedelin kaldırıldığı, kulüplerin isimlerine eklenecek isim sponsorlukları için ödemek durumunda oldukları bedellerin alınmamasına karar verildiği kaydedildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler