Başkan Altepe: "İngiliz Hava Kuvvetleri'ne bile uçak veriyoruz!"

Bursa.com’da yayınlanan ve Bursa’nın önde gelenleriyle Bursa’ya dair konuların gündeme getirildiği Bursa’nın Öncüleri programının bu haftaki konuğu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ydi. Başkan Altepe, Bursa’daki havacılık faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. “Bursa gibi hedefleri olan bir kentte de hava ulaşımının kullanılması gerekiyor. Dünya kenti olacağız diyorsak rahat erişilebilmek, iyi bir ulaşıma sahip olmak gerekiyor. Bizler bu noktada hava ve deniz ulaşımına büyük önem veriyoruz.” diyen Başkan Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle B Plas tarafından satın alınan uçak fabrikasıyla ilgili de “Bursa olarak artık bir uçak fabrikamız var. Bursa artık havacılıkta bir marka oldu. İngiliz Hava Kuvvetleri’ne bile uçak veriyoruz!” diyerek sözlerini sürdürdü.

- A +

 

Sözlerine başlarken Bursa için genel anlamda ulaşımın önemine değinen Başkan Altepe; “Bildiğiniz gibi ulaşım ekonominin atar damarı. Kentlerin ulaşılabilir olması bizim en büyük temennimiz. Kenti ilgilendiren, kent yaşamı ve ekonomisini ilgilendiren tüm konular artık yerel yönetimlerin konusu. Büyükşehir uygulamasıyla birlikte kentimizin tamamına yönelik her türlü soruna çözümler üretiyoruz.“ dedi

Semih Uzunlar / Bursa.com

HAVA VE DENİZ ULAŞIMINA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

“Bugüne kadar kullanılan en yaygın ulaşım türü kara ulaşımıydı. Şehir içi, şehirlerarası hatta Hac vazifesi için bile karayolu kullanılıyordu. Bursa gibi hedefleri olan bir kentte de hava ulaşımının kullanılması gerekiyor. Dünya kenti olacağız diyorsak rahat erişilebilmek, iyi bir ulaşıma sahip olmak gerekiyor. Bizler bu noktada hava ve deniz ulaşımına büyük önem veriyoruz. Bursa – Haliç arasında hizmet veren deniz uçağımız, vaktin çok değerli olduğu dönemlerde yönetici ve iş adamlarımıza, vatandaşlarımıza büyük avantaj sağlıyor. 15-16 dakika gibi bir zamanda Bursa’dan İstanbul’a; İstanbul’dan Bursa’ya ulaşabiliyorsunuz. Tamamıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin imkanlarıyla gerçekleştirilmiş projeler.

12 KİŞİLİK YENİ UÇAK TESLİM ALINDI

“Bu hatta hizmet vermek üzere 12 kişilik son model bir uçak daha aldık. Normalde karaya inen uçaklarımıza denize iniş için gerekli iniş takımları monte ediliyor. Deniz uçağı hizmeti, zaman tasarrufunun yanı sıra uygun fiyatlarla da sunuluyor. Aynı zamanda bir prestij de sağlıyor. İnsanlar İstanbul’un merkezinden havalimanına uğramadan Bursa’nın kalbine uçakla gelmiş oluyorlar.”

İSTANBULLU ŞEHİR İÇİNDEN ULAŞAMAZKEN, BİZ BURSA’DAN ULAŞIYORUZ

“Tabii helikopter herkesin sahip olabileceği bir araç değil. İki pilotu, bakım ekibi, belirli masrafları var. Biz de istedik ki belediye olarak bizim helikopterlerimiz olsun ve bunları hizmete sunalım. Hem kiralama hem dolmuş olarak kullanılabiliyor Helitaksi. İstanbul’daki arkadaşlarla haberleştiğimizde onlar İstanbul içinde buluşma noktasına gelene dek biz çoktan Bursa’dan İstanbul’a varmış oluyoruz.”

DENİZ UÇAĞI VE HELİTAKSİ BURSA İÇİN BÜYÜK BİR PRESTİJ

“Dünya’da yaşanabilir kentler arasında ilk 50’de Türkiye’den sadece Bursa var.” diyen Başkan Altepe, “İş adamları ve yöneticilerimiz misafirlerini İstanbul’dan Bursa’ya kolayca getiremiyorlardı. Şimdi artık ‘Size özel uçak gönderdik, helikopter gönderdik!’ diyorlar. Bu da Bursa için büyük bir prestij. Bu helikopter ve uçaklar Bursa iş dünyasına katma değer sağlamış durumda.” diyerek sözlerini sürdürdü.

HAVA ULAŞIMINA FARKLI İLLERDEN TALEPLER VAR

“Deniz uçağı ve helitaksiye yönelik devamlı talepler var. Bursa’nın diğer ilçelerinden, Bandırma ve Balıkesir’den bu şekilde talepler geliyor.  Belirli dönemlerde yoğunluğa göre buralara da hizmet veriyoruz. Ancak tabii ki asıl yoğunluk İstanbul – Bursa arasında. Artık Bursa, İstanbul’un bir parçası. Bursa; Anadolu ve Avrupa yakalarından sonra İstanbul’un üçüncü yakası, “Güney Yaka”! Bursa ve İstanbul arasında sürekli bir faaliyet var. Önümüzdeki günlerde örneğin Ankara’ya bir sefer planımız var. Yunuseli Havalimanı’nı da kullanıma açmaya uğraşıyoruz. Ankara’da da Etimesgut Havalimanı için aynı çalışmalar geçerli. Amacımız zaman kaybını önlemek. Aynı şekilde İzmir, Bodrum gibi bölgelere de yaz aylarında talepler yoğunlaşıyor. “

BELEDİYE BÜTÇESİNİ ŞEHRİMİZ İÇİN HARCIYORUZ

“İstanbul hattı kendi masraflarını çıkarsa yeter diyoruz. Bu bizim görevimiz, şehir ekonomisine katkı sağlıyoruz. Raylı sistem ve otobüsler bilindiği gibi para kazanmıyor, belediyemizin bütçesini şehrimiz için harcıyoruz. Bunlar kent ekonomisine katkı sağlayan projeler. “

“Yerel yöneticilik sadece belediyecilikten ibaret değil. Şehir ekonomisini geliştirme ve şehri bir dünya markası yapmak bizim en önemli görevlerimizden. Bursa bir sanayi şehri, bizler de üretimin içinden gelen kişileriz. Sanayi şehri Bursa’nın avantajlarını biliyoruz ve bunları kullanmaya çalışıyoruz. Büyüyen Türkiye’nin her alanda kendi üretimini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu konuda bir atağa kalkmak gerekiyor. St. Petersburg ve Şangay ziyaretlerimde gördüm ki caddelerde ülkelerin kendi araçları yok. Biz bu konuda yerli üretime çok önem veriyoruz. Raylı sistemdeki üretimimizi, Durmazlar’ı artık dünya biliyor. Türkiye artık üretici ülkeler arasına girdi. Daha önceden bu araçların ancak 5-6 parçası üretilip Avrupa’ya gönderilirken şimdi yazılım dahil üretip gönderebiliyoruz. 3 sene içerisinde büyük emek verildi ve dünya standartlarında raylı sistem araçları üretildi. Hem Türkiye hem Bursa kazandı.  Türkiye ihracatçı ülkeler arasına giriyor. Dış firmalar geliyor, ‘Metro – tramvay alacağız Türk bankalar bize kredi versin’ diyorlar.”

YÜZDE 51 YERLİ ARAÇ ALIMI ŞARTI

Türkiye’de kamuya alınan araçların %51’inin yerli olması şartıyla ilgili de konuşan Altepe, “Bu da bizim paralarımızın ülkenin kasasında kalması demek. Maliyetler yarı yarıya düştü. 60 metro vagonu 12 tramvay üretildi bugüne kadar. İstanbul Caddesi için sipariş edilen 4 tramvayımız da teslim alındı. Oradaki kârımız yaklaşık 440 milyon lira. Bu para Bursa’da kaldı.” dedi.

ARTIK BURSA’NIN UÇAK FABRİKASI VAR

“En büyük hedefimiz havacılık, uçak üretimiydi, bu konuda çalışmalara başladık. Ar-ge süresinden tasarruf etmek için hazır bir proje ararken, hazır bir fabrika bulduk ve Almanya’daki bu fabrikaya talip olduk. Satın alma noktasına geldiğimizde, bu işin altından kalkabilecek güçlü bir firma gerekti. Bununla ilgili de Sayın Celal Gökçen Bey’le yaptığımız görüşme neticesinde fabrikayı Bursamızın önemli firmalarından B Plas bünyesine dahil ettik.“

İNGİLİZ HAVA KUVVETLERİNE UÇAK VERİYORUZ

“Yeni fabrikanın faaliyetleriyle ilgili de konuşan Başkan, “20 yılı aşkındır hizmet veren bir fabrika, Almanya’nın 100 yılı aşkın bir uçak deneyimi, 30 – 40 yıl tecrübeli mühendisler artık bizim bünyemizde. Geçtiğimiz günlerde İngiliz Hava Kuvvetleri’nden uçak teslim almaya geldiler. Normalde 3 gün sürecek olan bir test aşamasını yarım günde tamamlayarak, oldukça beğendikleri 2 uçağı teslim aldılar. Ek olarak 2 uçak daha sipariş ettiler. Bursa’daki firmamızda da bu bölümler oluşturulacak ve çalışmalar sürdürülecek. Bursa olarak artık bir uçak fabrikamız var. Bursa artık havacılıkta bir marka oldu.”

“Bursa; otomotivin ve tekstilin merkeziydi. Artık raylı sistemlerin ve havacılığın da merkezi olma noktasında. Bursa’da havacılıkla ilgili herhangi bir çalışma yokken toplam 30 milyon liralık bir yatırımla Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde eğitim çalışmalarını başlattık. Teorikte alınan bilginin pratiğe dönüştürülmesini hedefliyoruz. Yakın zamanda BTM bünyesinde; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve BTSO’nun katkılarıyla Uzay ve Havacılık Birimi’ni kuruyoruz.  Toplamda 80 milyon liralık bir yatırım söz konusu. Burada uzay ve astronomiyle ilgili eğitimler verilecek. Üniversitemizde de Uzay ve Havacılık Bölümü açılıyor. Bursa her alanda olduğu gibi bu alanda da Türkiye’de öncü konumda.” dedi.

YUNUSELİ HAVALİMANI’NA YENİ BİR IŞIKLAR ASKERİ LİSESİ İNŞA EDİLİYOR

“Işıklar Askeri Lisesi artık Yunuseli Havalimanı’nda yer alacak, inşaat devam ediyor. Burada pilot eğitimleri verilecek, pist harekete geçecek. Genel havacılık eğitimleri burada gerçekleştirilecek. Kuracağımız havacılık birimleriyle birlikte Bursa’yı havacılıkta daha da geliştireceğiz. “

YENİŞEHİR HAVALİMANI’NA ÜCRETSİZ ULAŞIM

“Yenişehir bizim dış dünyayla bağlantı noktamız.” diyen Başkan Recep Altepe, “Dünya kenti Bursa’nın erişilebilir olması için elimizden geleni yapıyoruz. Türk Hava Yolları’yla görüşmelerimiz neticesinde Anadolu Jet’in seferleri başladı ve şu an Anadolu’nun birçok noktasına seferler düzenleniyor. Biz de bu çalışmalara destek vereceğimizi, Yenişehir – Bursa arasındaki 55 km.lik mesafeyi ücretsiz taşıyacağımızı belirtmiştik. Bu süreyi aştık ama halen bu hizmeti sürdürüyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

.

 

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ