“Basın özgürlüğü demokrasinin güvencesidir”

CHP Bursa İl Başkanı Zafer Yıldız, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, basının özgür olduğu, gazetecilerin iş güvencesine ve daha iyi çalışma koşullarına kavuştuğu, cezaevlerinde basın mensuplarının olmadığı bir Türkiye diledi.

“Basın özgürlüğü demokrasinin güvencesidir”
- A +

 

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Zafer Yıldız, basın emekçilerinin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutladı ve “Bir ülkede demokrasinin gücü, basın özgürlüğü ile ölçülür. Gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede, demokrasiden, insan haklarından, fikir özgürlüğünden söz edilemez” dedi.
Kamuoyunun haber alma, gerçekleri öğrenme hakkı için uğraş veren gazetecilerin hem iktidar, hem de patronların  kıskacı altında olduğunu, iktidarın muhalif gazete ve televizyonlara, eleştiri hakkını kullanan köşe yazarlarına maddi, manevi her türlü baskıyı uyguladığını iddia etti.
CHP Bursa İl Başkanı Yıldız, “Mesleği gereği ülke gerçeklerine değinen, halkın sorunlarını dile getiren, yandaşlık etmeyen basın emekçileri, ya kapı önüne konuluyor ya adliyelik oluyor ya da cezaevlerinde yatıyorlar” şeklinde konuştu.
 
Başkan Yıldız mesajında, gazetecilerin örgütsüzlüğüne de vurgu yaptı. Bugün birkaç medya kuruluşu dışında, basında sendikanın olmadığını, iş güvencesinden yoksun basın emekçilerinin son derece kötü koşullarda çalıştıklarını belirten Yıldız, sendikal örgütlenmenin bir anayasal hak olduğunu, basın çalışanlarının da bu haktan yoksun olamayacaklarını söyledi.
Yıldız, 2014 yılında dünyada en fazla tutuklu gazeteci bulunduran ülkeler arasında Türkiye’nin 10'uncu sırada yer aldığını, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün de, 2014 Dünya Basın Özgürlüğü Sıralaması’na göre Türkiye’nin 180 ülke içinde 154. olduğunu ifade etti. Yıldız, gazeteciler hakkında açılmış davaların ise ülkemizde 10 binleri bulduğunu vurgulayarak, “Oysa basın emekçilerini korumak, onlara yönelik her türlü saldırı ve şiddeti engellemek, devletin en önemli sorumluluklarından biridir” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler