Başbakan'dan işçiye kadro müjdesi!

Karayollarında “asıl işi” yapan 6 bin 417 taşeron işçi kadroya alındı. 949 lira maaşla çalışan bu işçilerin kazancı 2 bin liraya yaklaşacak.

Başbakan'dan işçiye kadro müjdesi!
- A +

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs'ta binlerce işçiyi ilgilendiren müjde verdi. Yol-İş Sendikası toplantısında, 6 bin 417 taşeron işçinin kadroya alındığını açıklayan Davutoğlu, “Asıl iş yapılan alanlarda, kesinlikle taşeron işçi uygulamasına son vereceğiz. Bakanlar Kurulu'na bu yetki verildi. Yardımcı iş uygulamasına devam edeceğiz ama bunlar hiçbir zaman asıl işlerde çalışmayacaklar. Yardımcı hizmet alanlarını tek tek tanımlayıp, sınırlayacağız. Sizlerin nerelerde, ne şartlarda çalıştığını dinledim. Ve açık bir şekilde gördüm ki, karayollarında çalışan sizler asıl iş yapıyorsunuz, yardımcı iş yapmıyorsunuz. Onun içinde sizlerin kadroya alınması, bizim sorumluluk alanımızdaydı. Hem yaptığınız işin mahiyeti olarak, hem de ulaştırma bakanlığımızın ihtiyaçları çerçevesinde bundan sonra da sizin emeğinize ihtiyacımız var. Daha çok yollar yapacağız” dedi.

MAAŞ 3'E KATLANDI
Verilen müjdeyle birlikte şu anda Karayolları'nda asgari ücretle, yani 949 lira maaşla çalışan bu işçilerin maaşları, net 2 bin liraya yaklaşacak. Ayrıca 3 ayda bir, yani yılda toplam 4 maaş ikramiye alacaklar. Böylece aylık ortalama maaşları 949 liradan 2 bin 700 liraya kadar yükselecek. Yıllık izinleri olmayan bu işçiler, kıdemlerine göre 24 günden 40 güne kadar izin hakkı da alacaklar. Bu işçiler kurumda çalışmaya başladıkları günden itibaren 'devletin işçisi' sayılacak. Kendilerine geriye dönük 5 yıllık maaş farkı da ödenecek. Bu arada aynı zamanda 2010 yılında söz konusu işçilerin 'kadro' mücadelesiyle yargıda başlattığı süreç de, Yargıtay tarafından “olumlu” sonuçlanmıştı. Başbakan Davutoğlu uygulamayı Karayolları ile başlattıklarını, diğer asıl işi yapanların da seçimden sonra kadroya alınacağını söyledi. Sağlık Bakanlığı hastaneleri başta olmak üzere kamu kuruluşlarında “taşeron işçi” adı altında “asıl işi yapan” işçiler bulunuyor.

İlgili Haberler