Barolardan yeni hükümete hukuk çağrısı

İzmir'in Çeşme İlçesi'nde İzmir Barosu'nun ev sahipliğinde toplanan Ege-Marmara Baro yöneticileri, yeni kurulacak hükümete hukuka saygı çağrısı yaptı.

Barolardan yeni hükümete hukuk çağrısı
- A +

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak, Tekirdağ, Sakarya Baro başkan ve yöneticileri toplantının ardından ortak açıklama yaptı. Ortak bildiride seçim tercihine saygı duyulması çağrısı yapıldı. Barolar olarak kendilerinin önceliğinin hukuk, hukuk devleti ve hukuk güvenliği olduğunu belirten Baro başkanları bu hassas dönemde yeni kurulacak hükümetten toplum ve hukuk adına taleplerini de şöyle sıraladı:

"Geçtiğimiz süreç, hukukla oyuncak gibi oynamanın, hukuku siyasete alet etmenin, yargıyı itibarsızlaştırmanın, yargıyı ve hukuku bir silah gibi kullanmanın hiçbir kimseye bir yararının olmadığını göstermiştir. Böyle bir ortamda hiç kimsenin hukuk güvenliği yoktur ve olamaz. Demokrasinin temeli hukuk devleti, hukuk devletinin temeli de kuvvetler ayrılığıdır. Hiçbir oy oranı bir siyasi iktidara dilediğini yapma imkanı vermez. Siyasi iktidarlar da anayasa ve hukukla bağlı ve sınırlıdır. Yargı da tıpkı yasama gibi meşruiyetini ve gücünü anayasadan almakta ve Türk Milleti adına yetki kullanmaktadır. Her iktidar, yargı denetimini kabullenmek ve hukuk devletini içselleştirmek zorundadır. Yargının ve HSYK'nın üzerindeki baskılar kaldırılmalı, yargı bağımsızlığını sağlayacak önlemler suratle alınmalı, siyasi iktidarın ve başka bazı güç odaklarının yargıya hakim olmasına izin verilmemeli, yargıya sızan tüm güç odakları etkisiz hale getirilmelidir. Geçmiş dönemde başta TCK, CMK ve PVSK olmak üzere hukuk devleti ilkesine aykırı, hak ve özgürlükleri tehdit eden ve sınırlayan düzenlemeler ortadan kaldırılmalıdır. Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu daha demokratik hale getirilmelidir. Günlük siyasi amaçlarla yapılan yasal değişikliklerden, torba yasa uygulamasından vazgeçilmeli, hukuki istikrar ve güvenlik sağlanmalıdır. Yargının kurucu unsuru olan avukatlık mesleğinin itibarını zedeleyen, savunma hakkını engelleyen düzenleme ve uygulamalar derhal kaldırılmalıdır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler