Barınak basıp pitbull’ları çaldılar

Yedikule Hayvan Barınağı’na Cumartesi günü sabaha karşı giren kimliği belirsiz kişiler pitbull köpeklerin bulunduğu koğuşların kapısını kırdı.

Barınak basıp pitbull’ları çaldılar
- A +

 

Köpeklerden 5’ini yanına alan hırsızlar, köpeklerden bazılarını da sopalarla yaraladı. Ertesi sabah da ellerinde bıçak olan 3 kişi barınağın arka tarafındaki çitten atlayarak içeri girdi. Kendilerine müdahale eden bir görevliyi sopayla döven 3 kişi, yanlarına 1 pitbull’u daha aldı. Polislerin gözleri önünde gönüllüleri ölümle tehdit eden 3 kişi ellerini kollarını sallaya sallaya kayıplara karıştı.

Hayvanseverler pazar gecesi sabaha kadar barınakta nöbet tuttu. Barınak gönüllülerinden Avukat Özen Baydoğan yaşananları şöyle anlattı:
“Cumartesi günü saat 05.00 sıralarında barınağa girilmiş. Pitbull’lar ayrı bir bölmede tutuluyor. Oranın kapısındaki kilitleri demir kesme makasıyla kırmışlar. Bazı köpekleri paspas sopasıyla yaralamışlar. Yanlarına da 5 pitbull’u aldıktan sonra kaçmışlar. Polis geldi ama yapacak bir şey yoktu.”

PAZAR GÜNÜ KABUSU
“Pazar günü saat 10.30 sıralarında 3 kişi barınağın arka tarafındaki tel örgüyü atlayıp içeri girmiş. Görevli arkadaşımız bu kişileri koğuş çatısında dolaşırken görmüş ve dışarı çıkartmaya çalışmış. Ellerinde bıçaklar varmış. Üç kişi bizim arkadaşımızı sopalarla dövmüşler. İçeride olanları görünce hemen polisi aradık. Polis geldi ancak az önce arkadaşımızı yaralayan 3 kişi de hemen peşlerinden barınağa geldi. Polislerin yanında herkesi tehdit ettiler. Daha kalabalık gelip barınağı yakacaklarını söylediler. Polis bu kişileri sadece barınaktan uzaklaştırdı. Ancak bu kez yine arka taraftan barınağa girip 1 pitbull’u daha götürdüler.”

SABAHA KADAR NÖBET
“Pazar gecesi olayın sosyal medyadan duyulması üzerine bir çok kişi buraya geldi. Barınağa zarar gelmemesi için sabaha kadar nöbet tuttuk. Bir polis ekibi de bu kadar kalabalık olduğumuzu görünce barınağın üst tarafında durmakla yetindi. Biz gönüllüler olarak nöbete devam edeceğiz. Buradaki canlara zarar gelmesini istemiyoruz.”

GÜVENLİĞİMİZİ SAĞLASINLAR
“Yetkililerden tek bir isteğimiz var. Burada canların güvenliğini sağlasınlar. Biz de güven içinde buraya gelip gidebilelim. Can güvenliğimizden emin olmak istiyoruz.”

“PSİKOLOJİLERİ BOZULDU”
Barınaktaki onlarca hayvanın yaralandığı olayın ardından İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Elçin Aybek, bir açıklama yaptı. Aybek, “Tinerciler kaçarken yine geleceklerini söylemişler. O nedenle şimdi polis burada nöbet tutuyor. Saldırganların amacı dövüştürülen köpekleri almak. Şimdi psikolojisi bozulan ve yaralanan köpekleri iyileştirmeye çalışıyoruz” dedi

Yorum Ekle

İlgili Haberler