evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma evden eve nakliyatBankalar seçim sonucunu fırsata çevirdi

Sandıktan tek parti hükümeti çıkmayınca bankalar belirsizlik ortamında kredi artırımına gitti. Birçok banka kredi faizlerini seçim öncesine göre artırdı.

Bankalar seçim sonucunu fırsata çevirdi
- A +

 

7 Haziran öncesi yüzde 0.95 olan özel bir bankanın konut faiz oranı dün yüzde 1’i aştı Hükümet kurulana kadar konut faizlerinin daha da artacağı belirtildi.

Sandıktan tek parti hükümeti çıkmayınca bankalar belirsizlik ortamında kredi artırımına gitti. Birçok banka kredi faizlerini seçim öncesine göre artırdı. Uzun zamandır durgun seyreden kredi faizleri bir anda yükseldi. Özel bir banka seçim öncesi haftası yüzde 0.95’ten konut kredisi verirken dün bu oranı yüzde 1.00’lara kadar yükseltti. Bir özel banka ise seçim öncesi konut kredi oranını yüzde 0.94’ten seçim sonrası yüzde 0.96’ya çıkardı. Taşıt ve tüketici kredilerinde de durum farklı olmadı. Seçim öncesi yüzde 1.65 olan taşıt kredisi yüzde 1.85’e yükseldi. Tüketici kredilerinde de yüzde 1.40 olan kredi faizi seçim sonrası yüzde 1.65’e yükseldi.

Bankalar yalnızca kredilerde değil masraf ve komisyon oranlarında da artışa gitti. Bankacılık kaynaklarından alınan bilgiye göre belirsizlik ortamının sürmesi durumunda faiz oranlarının daha da artması bekleniyor. Hatta bazı bankaların kredi faizleri ve komisyon oranlarının rekor seviyelere çıkabileceği de söyleniyor. Böylece Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın faiz lobisi diyerek eleştirdiği bankalar seçim sonrası ortaya çıkan belirsizlik ortamını fırsata çevirmiş oldu. Öte yandan özel bankalar tarafından yapılan faiz artışlarına rağmen kamu bankaları herhangi bir kredi artışına gitmedi.

İlgili Haberler