Bank Asya'ya geceyarısı TMSF çıkarması!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yönetimine el koyduğu Bank Asya'yı TMSF'ye devretme kararı aldı. TMSF'den 25 görevli gece yarısı Bank Asya'nın İstanbul Ümraniye'deki genel müdürlüğüne gitti.

Bank Asya'ya geceyarısı TMSF çıkarması!
- A +

 

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 4 Şubat 2015 tarihinde yönetimine el koyduğu Bank Asya'nın TMSF'ye devredilmesine karar verdi. BDDK'nın resmi internet sitesinde konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 29/05/2015 tarih ve 6318 sayılı Kararı ile;

5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında Asya Katılım Bankası A.Ş. ile ilgili olarak yapılan denetimler neticesinde, Banka'nın mali bünyesi, ortaklık ve yönetim yapısı ile faaliyetlerinde yaşanan sorunların katılım fonu sahiplerinin hakları ve mali sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arzettiğinin ortaya çıkması nedeniyle, Banka'nın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin, zararın mevcut ortakların sermayesinden indirilmesi kaydıyla, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla Kanunun 71 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmesine karar verilmiştir."

Karar üzerine yaklaşık 25 TMSF görevlisi, biri sivil, diğeri de resmi plakalı iki minibüsle saat 23.45 sıralarında İstanbul Ümraniye'deki Bank Asya Genel Müdürlüğü'ne geldi. Görevliler, girişte kurum kimliklerini gösterdikten sonra, devir işlemlerini yapmak üzere binaya girdi.

İlgili Haberler