Bakanlıktan flaş karar! O vergi artık...

Çamaşır ve bulaşık makineleri ile buzdolabı iç aksam parçalarının üretiminde kullanılan Akrilonitril Butadien Stiren Kopolimeri ithalatından, 2 bin tona kadar gümrük vergisi alınmayacak.

Bakanlıktan flaş karar! O vergi artık...
- A +

 

Bakanlar Kurulu'nun, Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar'ın yürürlüğe konulması kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, Akrilonitril Butadien Stiren Kopolimeri ithalatında, 2 bin ton için sıfır gümrük vergisi oranıyla tarife kontenjanı açıldı.

Kararda tespit edilen tarife kontenjanı dışında yapılacak ithalata ise yürürlükteki İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu eşya için tespit edilen gümrük vergisi uygulanacak. Karar çerçevesinde yapılacak ithalat için Ekonomi Bakanlığınca ithal lisansı düzenlenecek. İthal edilecek ürünlere ilişkin gümrük beyannamelerinin, ithal lisansının geçerlilik süresi içinde tescil edilmesi gerekecek.

Tespit edilen tarife kontenjanına başvuru ile tarife kontenjanının dağıtımı, yönetimi ve uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Ekonomi Bakanlığınca yayımlanacak tebliğle belirlenecek. Kararda yer almayan hususlarda, İthalat Rejimi Kararı ve diğer ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak.

Karar, 31 Aralık 2015 tarihine kadar geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. 

İlgili Haberler