sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Bakan'dan zam açıklaması!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, motorine yapılan zammın 12 kuruş değil, 1 kuruş olduğunu söyledi.

Bakan'dan zam açıklaması!
- A +

 

Yıldız, A Haber kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Motorine yapılan zammın otomatik fiyatlama mekanizmasıyla gerçekleştiğini belirten Yıldız, "TÜPRAŞ'ı aradım. Zam tutarının 12 kuruş değil, 1 kuruş olduğunu söylediler. Dün gelen zam 1 kuruştur ve 1,41 lira olan rafineri çıkışı 1,42'ye yükselmiştir" dedi.

Dolar kurundaki hareketlenmenin ve döviz kuru oynaklığının doğalgaz piyasası için maliyetleri arttırdığına dikkati çeken Yıldız, "Doğalgazda yüzde 10,25'lik indirim varken dövize yüzde 18 zam geldi. Maliyet açısından aksettirseydik yüzde 7,5-8 zam yapmamız gerekiyordu. Bunu vatandaşımıza seçimden sonra da sirayet ettirmeyeceğiz" diye konuştu.

Bakan Yıldız, muhalefet partilerinin bedava elektrik vaatlerine ilişkin, "Elektriği bütün vatandaşımıza bedelsiz kullandırabilirsiniz. O zaman 60 milyar liranın üzerini çizeceksiniz. Bu, ayağa yere basmayan bir vaattir. Türkiye'de siyasetin saygınlığını zedeliyorlar. Türkiye'de 127 kilovatsaat elektrik için hane başına aylık 54 ila 58 lira arasında bir fatura ödeme var. Siz '230 kilovatsaat elektriği bedava dağıtacağım' diyorsunuz. Sizden böyle bir talep yok ki. Bizim bu manada çok net ifadelerimiz var" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet tarihinde, son iki yıldır enerji sektöründe arzın ilk kez talebin üzerinde olduğuna işaret eden Yıldız, enerjinin kendi içinde sübvansiyonu olamayacağını söyledi.

Yıldız, her yıl çiftçilere 1,8 milyar lira gübre ve mazot desteği verdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maliyeti 1,83 lira olan malı 1,50 liraya dağıtıyorum derseniz kimse inanmaz. İthal edilen bir konu bu. Eğer bedava olursa, geçen yıl toplanan 46 katrilyon verginin üzerini çizersiniz. Biz o toplanan vergiyle Yüksekova'ya açılışı yakın zamanda yapılacak olan havaalanını yaptık. Okul yaptık, hastane yaptık. Muhalefetin vaatlerinin bu anlamda hiçbir gerçekçiliği yok. Araca binenden alınan vergiyle hastane yapılıyor."

Taner Yıldız, Kenan Evren'in cenaze törenine siyasilerin katılmama kararıyla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bir hukukilik var, bir de vatandaşımızın vicdanında, kalbinde ve yüreğinde olan doğrular var. Her hukuki durum her zaman doğru olmayabiliyor. Halkımızın vicdanında bu tören yapılmamıştır. Buna hiçbir siyasi parti katılmıyor. Bunu pozitif bir durum görmekle beraber, önemli olanın darbelere kaşı olmanın yalnızca şekli şartlarını yerine getirmek değil, aynı zamanda darbeye karşı anayasa değişikliğini de yapmaktır.

Şu anda 12 Eylül anayasasının önemli kalıntılarıyla yönetiliyor bu ülke. Bunu doğru bulmadığımızı defalarca söyledik. Siz o zulümlere, o idamlara karşıysanız onun anayasasını ortadan kaldırmakla ilgili işlemleri ortaya koymak zorundasınız. Yalnızca cenazeye katılmamakla Kenan Evren ve 12 Eylül protesto edilmiş olmuyor. Asıl anayasa üzerinden hesaplaşmak lazım."

İlgili Haberler