Bakan yakındı: Para vereceğiz, proje getiren yok!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri Işık, Ar-Ge parası verecek proje bulamadıklarını belirterek, "Her mezunun devletten atama beklediği ülke olamayız" dedi.

Bakan yakındı: Para vereceğiz, proje getiren yok!
- A +

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji bakanı Fikri Işık, Niğde'de KOSGEB Merkez Müdürlüğü'nün açılışını yaptı. Burada konuşan Işık, dünyada 2008'de bir kriz yaşandığını ve bu krizle üretimin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. Ak Parti olarak iktidara geldikleri günden bu yana üretime büyük önem verdiklerini kaydeden Işık, şöyle konuştu:

"Devlet ne yapıyor, fabrika yapana destek ve teşvik veriyor. Biz de girişimciliği Türkiye'de bu noktada önemsiyoruz. Her üniversiteden mezun olan insanın devletten atama beklediği ülke olamayız. Bizim asıl beklentimiz üniversiteyi bitiren gençlerimizin kendi işini kurmasıdır. Bunun için girişimciliğe çok önem veriyoruz. Japonya girişimciliğin faydasını 17'in yüzyılda fark etti ve dünya ticaretinden en fazla pay alan ülkedir. Geldiği nokta, 300 yıllık bir mücadele. Bizim genlerimizde girişimcilik var. Biz girişimci bir milletiz, cesuruz, güzümüz kara ama biraz bilinçli hareket ettiğimiz zaman başarılı olmamamız için bir sebebimiz yok."

Bakan Fikri ışık, konuşmasının ardından KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını verdi. Daha sonra KOSGEB binasının açılışını yapan Işık, ardından Niğde Üniversitesi'nde yapımı devam eden Teknopark inşaatını ziyaret edip çalışmalar hakkında Rektör Prof. Dr. Adnan Görür'den bilgi aldı.

İlgili Haberler