Bakan uyardı! Bu yarışmalara dikkat

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Bil Kazan, Ara Kazan, Kazan Sana” gibi yarışma programlarında yer alan tanıtımlarla ilgili olarak tüketicileri uyardı.

Bakan uyardı! Bu yarışmalara dikkat
- A +

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, son günlerde birçok yerel ve ulusal televizyon kanalında yayınlanan “Bil Kazan, Ara Kazan, Kazan Sana” gibi başlıklı tanıtımlarla yapılan yarışmalara karşı tüketicileri yaptığı yazılı açıklamayla uyardı. Tüfenkci, bu tanıtımlarda tüketicilerin yarışmaya katılım için müşteri hizmetleri numarasına yönlendirildiklerini, ancak söz konusu müşteri hizmetleri numarasının ücretlendirilmesine ilişkin bilgi ve yarışmaya katılım şartlarının tanıtımlarda açık ve doğru bir şekilde belirtilmediğini ifade etti.

“BEKLEME SÜRESİNCE FATURAYA ÜCRET YANSITILIYOR”

Tanıtımlarda canlı yayına bağlanıldığında aramanın ücretlendirileceği belirtilmesine karşın bekleme süresince faturaya ücret yansıtıldığına bildiren Bakan Tüfenkci, ücretlendirmeye ilişkin bilginin yer verildiği alt yazı ve durağan yazı metninin de okunamayacak büyüklük ve hızda ekranda yer aldığını kaydetti. Böylece tüketiciler için çok önemli olan bilgilerin gizlenerek, tüketicilerin daha uzun süre hatta kalmaları ve görüşmenin daha yüksek tutarda faturaya yansımasının sağlandığına dikkat çeken Tüfenkci, “Ayrıca birden fazla ücretlendirme bilgisinin ekrana yansıtılması, yarışma kapsamında hangi ücretlendirmenin geçerli olduğu konusunda anlam karışıklığına yol açıyor” dedi.

Bu durumun tüketicilerin güvenini ve ekonomik çıkarlarını tehdit ettiğini belirten Bakan Tüfenkci, tüketicilerden gelen başvurular çerçevesinde Bakanlıkça anılan tanıtımlar hakkında inceleme başlatıldığını belirtti. Bu kapsamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’nun yanıltıcılık içeren reklamlar hakkında idari para ve reklam durdurma cezası uyguladığını ifade eden Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Reklam Kurulu benzer mahiyette yanıltıcılık içeren tanıtımlar nedeniyle bir reklam veren hakkında idari para ve reklamları durdurma cezası uygulamaktadır. Ayrıca 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nun amacı, tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını koruyucu, tüketiciyi aydınlatıcı ve bilinçlendirici önlemleri almak, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini özendirmektir.”

Bakan Tüfenkci, bu tür yarışma programlarında yer alan yanıltıcı ifadeler konusunda tüketicilerin bilinçli davranmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler