sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Bakan rest çekti 'Herkes nasıl yapıyorsa...'

Burdur'da Merkez İmam Hatip Ortaokulunun açılış töreni ile Burdur Ticaret ve Sanayi Odasının (BUTSO) düzenlediği yemeğe katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı konuşmada, 28 Avrupa Birliği ülkesi arasında en ucuz doğal gazın Türkiye'de satıldığını söyledi.

Bakan rest çekti 'Herkes nasıl yapıyorsa...'
- A +

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Herkes nasıl yapıyorsa biz daha iyisini yaparız. Kırk yıldan beri Türkiye'ye yaptırılmayan nükleer santral, resmen oyuna getirmek içindir" dedi

Türkiye'nin bir doğal gaz ya da petrol ülkesi olmadığını belirten Yıldız, ''Elektrik, Avrupa'nın en ucuz 3 ülkesinden biriyiz. Yani bütün yapılması gerekenleri yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bir asgari ücretli kardeşim, bundan 13 yıl önce asgari ücretle 100 birimlik elektrik alabiliyorsa, şimdi 200 birimlik alabiliyor'' diye konuştu.

Doğal gaz için de aynı şeyin söz konusu olduğunu anlatan Yıldız, ''100 birimlik alabiliyorsa, şimdi 200 birimlik alabiliyor aynı asgari ücretle" değerlendirmesinde bulundu. 

''Herkes nasıl yapıyorsa biz daha iyisini yaparız'' 

''Biz mahallenin delisi falan değiliz'' diyen Yıldız, ''31 ülke, dünyada 442 nükleer santral yapacak. 442 santralin yarısı 3 ülkede olacak. Bunlar ABD, Fransa ve Japonya'da. Bunların turistine, tarım arazilerine bir şey olmayacak, patlama çatlama olmayacak, biz Akkuyu'ya nükleer santral kuruyoruz, Antalya'daki turist ne olurmuş?'' ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

''Pergelin ucunu Eyfel Kulesi'nin ortasına koyun, 90 kilometre bir çizgi çekin, 9 nükleer santral var. Paris'e 55 milyon turist geliyor. Dünyanın en fazla turist çeken şehri. Paris'teki turiste bir şey olmuyor, bizim Akkuyu'nun yanındaki turiste bir şey oluyor. 'Biz mahallenin delisi değiliz' dediğim bu. Herkes nasıl yapıyorsa biz daha iyisini yaparız. En güvenli şekilde yaparız. Bundan dolayı kimsenin tedirgin olmasına gerek yok. Kırk yıldan beri Türkiye'ye yaptırılmayan nükleer santral, resmen oyuna getirmek içindir. Bunu bilerek söylüyorum. 30 küsur yıllık bir mühendis olarak söylüyorum. Resmen oyuna getirilmek için yapılan bir konudur.''

''İthal doğal gaz santrallerini durdurup nükleeri çalıştıracağız''

Yıldız, nükleer santralin, neyin yerine çalıştırılacağı konusunun çok önemli olduğunu vurguladı. 

Atatürk Barajı'nı durdurup nükleer santral çalıştırmayacaklarını anlatan Yıldız, ''İthal doğal gaz santrallerini durdurup, nükleeri çalıştıracağız. Bu şu demektir, her yıl Japonya ile kuracağımız nükleer santralden dolayı 7,2 milyar dolarlık daha az doğal gaz ithal edeceğiz'' bilgisini verdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler