sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Bahçeli‘ye ‘Dersim‘ şoku!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Dersim 1937-1938 katliamıyla ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle 4.9 kuruşluk tazminata mahkum edildi. Mahkeme aynı zamanda MHP liderini sarf ettiği sözler nedeniyle kınadı.

Bahçeli‘ye ‘Dersim‘ şoku!
- A +

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz yıl 4. Uluslararası Hacı Bektaş- Veli Aşure Günü’nde Dersim’de yaşananları “Dersim modern Kerbela’ydı” şeklindeki konuşmasının ardından MHP lideri Devlet Bahçeli’nin katliamda öldürülenleri, canilik, ihanet, isyancılık, barışa kurşun sıkma ve zalimlikle suçlaması mahkemeye taşınmıştı.
 
  1938 katliamında Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12 aile ferdini kaybeden Hüseyin Akgün isimli vatandaş, avukatı Cihan Söylemez aracılığıyla Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 4.9 kuruşluk tazminat davası açtı. Davayı karara bağlayan Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Onur Demir, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sarf ettiği sözler nedeniyle 4.9 kuruşluk tazminatın yanı sıra kınanmasına da karar verdi.
 
  Hakim Demir gerekçeli kararında, "Somut davaya konu Dersim harekatı sırasında 4. Umum Müfettişlik raporuna göre 13 bin 160 kişi ölmüş ve 11 bin 818 kişi sürgün edilmiştir. Davalının bu 13 bin 160 kişinin adını tek tek bilmesi zaten kendisinden beklenemez ki bu nedenle de davalı Dersim olaylarında öldürülen masum insanları da kast ederek çoğul olarak 'Canileri' ve 'Teröristleri' sözcüklerini kullanmıştır. Açıklanan nedenlerle mahkememizce davada matufiyet unsurunun gerçekleştiği kanaatine varılmıştır. Yukarıda açıklanan gerekçelerle davacının davasının kabulü ile davalının davacının kişilik hakkına yapmış olduğu saldırının Borçlar Kanunun 58/2 maddesine göre kınanmasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verdi.
 
  ,,"MAHKEME KARARI 1937-1938’LE İLGİLİ İLK KINAMA KARARI"

  Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi kararını değerlendiren avukat Cihan Söylemez, kararın 1937-1938 katliamıyla ilgili verilen ilk kınama kararı olduğunu söyledi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sarf ettiği sözler üzerine dava açtıklarını hatırlatan Söylemez, "Bahçeli’nin sözleri üzerine o dönem aile fertlerini kaybetmiş Müvekkilim Hüseyin Akgün’le 4.9 kuruşluk tazminat davası açtık. Dava neticesinde Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesi kararını verdi. Kararla, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Dersim 1937-1938 katliamında öldürülen ve sürgüne gönderilen insanlara söylemiş olduğu tırnak içinde 'cani ve terörist' sözleri nedeniyle kınanması gerektiğine karar verdi. Mahkeme aynı zamanda 1937-1938’de katledilen insanların da masum olduğuna kanaat getirdi. 4. Umum Müfettişliği raporundaki ölü sayısı ve sürgüne gönderilenleri de esas alarak masumlara yönelik bir harekatın söz konusu olduğunu, söylenen sözlerin kabul edilemez, incitici ve hakaret içerdiğini; ailesinden bir çok kişiyi kaybeden müvekkilimin davasının da haklı olduğunu bundan kaynaklı kınanması gerektiğine karar verdi. Bu, 1937-1938 katliamıyla ilgili mahkeme tarafından verilmiş ilk kınama kararı. Bu kararla mahkeme, o dönemde hayatını kaybetmiş ve sürgüne gönderilmiş insanlar için masumlar terimini kullanıyor. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Mahkemesi masum insanlar sözcüğünü kullanıyor, kınama kararı veriyor aynı zamanda manevi kişilik haklarını koruyor. Bu karar Dersim olayları açısından önemli bir karardır. Yargı takdire değer bir karar vermiştir. Karar kesin ve temyize tabi değildir" dedi.
 
"KARARDAN MEMNUN OLDUM"

  1937-1938 Dersim katliamı sırasında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 12 aile ferdini kaybeden davacı Hüseyin Akgün de mahkeme kararından memnun olduğunu söyledi. Akgün, "Benim ailemden 12 kişi öldürüldü. Bunların çoğu 18 yaşından küçüktü, çocuktu. Bu çocukların cani, sapık katil olması mümkün değil. Onun için onur meselesi yaptım ve dava açtım. Bir yıldan beri davaları takip ediyorum, duruşmalara katılıyorum. Bu karar çıktı. Memnuniyet verici bir karardır. Memnun oldum karardan. İnşallah bundan sonra Devlet Bahçeli bir partinin siyasi lideridir. Bu tür hakaretlerde bulunamaz. Bulunsa dahi yeniden dava açacağım" diye konuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler