Babalar gününde babalara kötü haber!

Babaların "Annenize daha çok hediye alıyorsunuz" şikâyeti gerçek çıktı. BKM verilerine göre, özel günlerdeki kart harcamalarında anneler birinci sırada yer aldı. Onu sevgililer ve babalar izliyor

Babalar gününde babalara kötü haber!
- A +

 

Doğum günlerini çıkarınca geriye her yıl üç önemli gün kalır. Anneler, babalar ve sevgililer günü... Bu üç günde alınan hediyelerdeki eşitsizlik ise her zaman ilgi çeker. Annelere alınan hediyelerin babalardan daha pahalı olduğu konusunda babaların şikâyetleri sıkça duyulur. Ancak sevgililere mi yoksa annelere mi daha fazla değer veriliyor sorusunun karşılığı pek yok. Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre, Türkiye'de ne baba ne de sevgili için anneler kadar para harcanıyor. Her ne kadar parayla ölçülemez olsa da annelere harcanan miktar sevgililerden 155 milyon TL daha fazla. 

BABALAR ÜÇÜNCÜ SIRADA 

BKM uzmanlarının bu özel günlerden dört gün öncesindeki banka ve kredi kartı harcamalarından akaryakıt ve gıda gibi günlük ihtiyaçları çıkarınca oluşturduğu tabloda Babalar Günü için harcanan para Anneler Günü'nden 195 milyon lira daha az. Yani sıralamada birinci anneler, ikinci sevgililer ve üçüncü babalar yer alıyor. 2015 yılı Sevgililer Günü için harcanan para nakit alımlar hariç 5 milyar 626 milyon TL civarında. Bu rakam Anneler Günü'nde 5 milyar 782 milyon TL olmuştu. İşlem adedi ise Sevgililer Günü için 40.8 milyon iken, Anneler Günü için 45.2 milyon düzeyinde gerçekleşmişti. Bugün kutlanacak Babalar Günü'nde ise rakamın 4.5 milyar TL civarında olması bekleniyor. 

HARCAMALAR ARTIYOR

Sevgililer Günü harcamalarındaki artış hızı ise Anneler Günü'nü zorluyor. 2014 ve 2015 yılları karşılaştırmasında Anneler Günü harcamalarında artış oranı yüzde 18 olurken, bu rakam Sevgilier Günü için yüzde 25 düzeyinde. Toplamda ise her yıl bu özel günlere yaptığımız harcamalarda yüzde 20'leri aşan oranda artış olduğu ortaya çıkıyor. Özel günlerde alınan hediyeler en çok da perakendecilerin ve teknoloji marketlerin yüzünü güldürüyor.

ORTALAMA HEDİYE FİYATI 137 TL

BKM hesaplamalarında diğer ilginç bir detay da ortalama harcamada sevgililere daha pahalı hediye alınması. Sevgililer Günü için yapılan harcamaların ortalama birim fiyatı 137 TL iken, anneler için bu rakam 127 TL düzeyinde. Yani sevgililere annelerden 10 TL daha pahalı hediyeler alınıyor. Babalar ise bu sıralamada yine son sırada. Babalara alınan hediyenin ortalaması 122 TL.

İlgili Haberler