Azerbaycan, Ermenistan'a ait hava aracını düşürdü

Azerbaycan ordusu, Azerbaycan mevzileri üzerinde keşif uçuşları yapan Ermenistan'a ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü duyurdu.

Azerbaycan, Ermenistan'a ait hava aracını düşürdü
- A +

 

Azerbaycan ordusu, Ermenistan'a ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü duyurdu. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Fuzuli bölgesinde, Ermenistan'a ait bir insansız hava aracı Azerbaycan mevzileri üzerinde keşif uçuşları yaparken tespit edildi. DJI Inspire1 (Guadcopter) tipi hava aracının Azerbaycan askerlerince açılan ateş sonucu düşürüldüğü kaydedildi. Azerbaycan askerleri, üç gün önce de Ermenistan'a ait iki insansız hava aracını düşürmüştü.


Yazılıbir açıklamada bulunan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Ermenistan'ın her bir provokasyon girişimine gereken cevabın anında verileceğini söyledi. Paşayeva, Azerbaycan devleti hava sahasına ihlal eden Ermenistan'a ait insansız hava araçlarını mahvettiğini bildirdi. Paşayeva, Bunun Ermenistan'a ciddi bir mesaj olduğunu, yapılan tüm kışkırtmaların artık önem arzetmediğini ve onlara gerekli cevabın anında verileceğini ifade etti.


AGİT MİNSK GURUBU ALINAN KARARLARI UYGULAMIYOR

Paşayeva, AGİT MİNSK grubu eş başkanlarının, BMT Güvenlik Konseyi de dahil uluslararası teşkilatların Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarında çekilmesi ile ilgili alınan kararların hayata geçmesi için Ermenistan'a baskı yapmadıklarını bildirdi. Ermenistan'a zamanında alınan bu kararlar doğrultusunda baskı yapılmadığını, alınan kararların uygulanmadığını hatırlatan Paşayeva, "Maalesef ki, AGİT-in Minsk gurubu eş başkanları Ermenistan'a senin insansız hava aracın Azerbaycan hava sahasında ne yapıyor Böyle adımlar Karabağ sorunun çözümüne büyük zarar diye hiç bir baskı yapmıyor ve açıklama yapmıyorlar. Böyle bir baskının AGİT MİNSK grubu başkanları tarafından Ermenistan'a karşı yapılmaması işgalcinin böyle adımlarını devam ettirmesinin nedenlerinden biridir. Amma Rusya, ABD ve Fransa sorunun çözümü için eş başkanı olarak görevlerini yerine getirmediler, işgalci Ermenistan'a hiç bir baskı yapmadılar işgal ettiği topraklardan çıkması için ve bu gün de Ermenistan'ın yaptıklarına karşı susuyorlar. Bu da AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının gerçek simasını ortaya koyuyor. Ama artık Azerbaycan devletinin güçlü bir ordusu var ve Ali Baş Komutan İlham Aliyev ve Savunma Bakanımızın da söylediği gibi Ermenistan'ın her bir provokasyonu gereken cevabı alacaktır 3-cü insansız hava aracının düşürülmesi, Azerbaycan ordusunun gücünü ve istenilen provokasyona gereken cevabı vermeye hazır olduğunu gösterir. Ve Ermenistan bu adımları devam ettirirse bundan sonra da gereken cevabı alacaktır. Ermenistan bu adımları ile bir daha Karabağ sorununun çözümünde hiç bir addım atmak istemediğini ve durumu daha da kötüleştirmek niyetini ortaya koyuyor. AGİT-i, MİNSK Grubunun, Eş başkanlarını ve uluslararası örgütleri susmamaya ve Ermenistan'ın bu, Provokasyonlarını görerek işgalci Ermenistan'a baskı yapmaya, adaletin yanında olmaya çağırıyoruz " dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler