Aydın'ın gündemi hukuk sorunları

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Dünya Hukuk Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Aydın, Türkiye’de son dönemde ortaya çıkan hukuk sorunlarına dikkat çekti.

Aydın'ın gündemi hukuk sorunları
- A +

 

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Dünya Hukuk Günü dolayısıyla bir mesaj yayanladı. Aydın, Türkiye’de son dönemde ortaya çıkan hukuk sorunlarına dikkat çekerek; “Yaşadığımız her tartışmanın temelinde evrensel hukuk ilkelerinin çiğnenmesi, yok sayılması bulunmaktadır” dedi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, yayınladığı yazılı mesajda 10 Temmuz’un Dünya Hukuk Günü olarak kutlandığını anımsattı. Aydın yaşanılan her sorunun temelinde hukuk kurallarının çiğnenmesinin yattığını belirtti. Aydın, yayınladığı mesajda şunları söyledi:

“10 TEMMUZ DÜNYA HUKUK GÜNÜ’NU KUTLUYORUM”

“Ne yazık ki; son dönemde ülkemizin en fazla gereksinimi olan da evrensel hukuk ilkeleridir. Yaşadığımız her tartışmanın temelinde evrensel hukuk ilkelerinin çiğnenmesi, yok sayılması bulunmaktadır. Yargının siyasallaşması, otoriter güçlerin yargıyı denetim altına alma çabaları ülkemizi derin krizlere sokmaktadır. Oysa yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla etkin ve güçlü biçimde yaşatılmasının temel koşullarındandır. Toplumun gelişme düzeyinin gerisinde kalan anayasalar, özgürlükleri kısıtlayarak demokratikleşme sürecinin önünü kesmektedir. Dünyadaki gelişmeler ışığında özgürlükleri genişletecek, hukuk devleti ilkesini tüm yönleriyle üstün kılacak, toplumun gereksinimlerine yanıt verecek bir anayasanın varlığı, diğer koşullarla birleştiğinde ülkemizin demokratikleşme sürecini hızlandıracaktır. Yüce Meclisimizin, Anayasa'da ve yasalarda demokratikleşme yönünde yaptığı değişiklikleri sürdürmesi, hukuk devleti ilkesinin önündeki engelleri kaldırması ve yurttaşlarımızın demokrasiyi içselleştirmesi durumunda, güçlü Türkiye amacına  hızla yaklaşılacağına inanıyorum. Bu düşünce ve temennilerimle 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü’nu kutluyor, hiçbir baskı altında kalmadan sadece evrensel hukuk kurallarını esas aarak görev yapan avukatlarımıza, savcılarımıza, yargıçlarımıza saygılarımı sunuyorum.”                                                                                      

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler