Ayasofya cami oluyor

İznik ve Trabzon’da müzeden camiye çevrilen Ayasofya’ların ardından sıra Edirne’nin Enez ilçesindekine geldi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, müze olması ihtimali konuşulan Enez’deki Ayasofya’nın cami olacağını duyurdu.

Ayasofya cami oluyor
- A +

 


Türkiye'nin Yunanistan sınırında bulunan Edirne'nin Enez ilçesinde yer alan, bölgenin simgesi Ayasofya 2007 yılından bu yana restorasyon haberleri ile gündemde.

Radikal'in haberine göre, Enez Kaymakamı Fatih Baysal, restorasyonun 5. yılında, 2012'deki "Onarılmasının ardından cami olarak kullanılıp kullanılmaması sonra düşünülecek bir durum. Ama müze de olsa cami olarak da kullanılsa buranın gerçekten ayağa kaldırılması gerekiyor" sözleri ile ilçedeki Ayasofya'nın müze olarak açılabileceğini gündeme getirdi. Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı'nın da bu ay içinde medyaya yansıyan açıklamalarında "yapının işlev, fonksiyon ve mimari olarak İstanbul 'daki Ayasofya'ya benzer özellikler taşıyacağını" söylediği yer aldı.

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, 2013 yılında da "Bir yer vakfiyesinde nasıl belirtilmişse o şekilde kullanılması veya fonksiyon verilmesi bizim birinci vazifemiz" demiş, sözü İstanbul'daki Ayasofya'ya getirerek şöyle demişti: "İstanbul'daki Ayasofya Camisi vakfiyesine göre camidir ve cami olarak ilelebet yaşayacaktır. Bizim Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak amacımız vakfiyesine uygun hayatiyet vermek. Ama burada karar merci biz değiliz."

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ta aynı yıl İstanbul'da Ayasofya yakınındaki bir törende benzeri yönde imalı bir mesaj vermişti: "Bence kulaklarınız duymasa bile gönlünüzden geçen bir şeyler olduğuna inanıyorum. Ayasofya, bize birşeyler söylüyor. Acaba Ayasofya bize neler söylüyor? Bu mahsun Ayasofya'ya bakıyoruz, inşallah güleceği günlerin yakın olmasını Allah'tan diliyoruz"

Ayasofya'da bu yıl ise "Doğumunun 1444. Yılında Hz. Peygamber" temalı Aşk-ı Nebi Sergisi ile 85 yıl aradan sonra ilk kez Kuran okunmuştu. Papa'nın Ermeni Soykırımı ile ilgili sözlerine karşıysa Ankara Müftüsü Prof. Dr. Mefail Hızlı ise sözü Ayasofya'ya getirmiş, "Doğrusu bu açıklama, sadece Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasını hızlandıracaktır" demişti.

Hristiyan dünyasında "ekümenik" unvanına sahip olan İstanbul Rum Patriği Bartholomeos ise 2014 yılında tartışmalarla ilgili net tavrını ortaya koymuştu: "Son dönemde Türk kamuoyunun bir kesiminde Ayasofya'nın camiye çevrilmesi yönünde bir meyil gözlemleniyor. Kilise olarak biz buna karşı durmaktayız. Bizimle beraber böyle bir olasılık karşısında tüm Hıristiyan dünyası mezhep farkı tanımaksızın yekvücut olup tepkisini ortaya koyacaktır."

Yorum Ekle

İlgili Haberler