"Avrupa Birliği ikiyüzlüdür"

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Avrupa Birliğini (AB) “ikiyüzlü” olmakla suçladı.

"Avrupa Birliği ikiyüzlüdür"
- A +

 

Brnabic, Belgrad ile Priştine arasındaki gerginliği tırmandırıcı açıklamalardan kaçınmasını isteyen AB Dış İlişkiler Servisi’nin bildirisine tepki gösterdi.

Brnabic, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, AB’nin 2013’te yapılan Brüksel Anlaşmasının gerçekleşmesi ve Kosova’da Sırp Belediyeler Topluluğu’nun kurulması için “üzerine düşeni yapmadığını” savundu.

Brnabic ayrıca,”İki tarafın Brüksel’de 2013’te anlaşmasıyla Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulmasına karar verildi. AB kendine düşeni yapıp Brüksel Anlaşması’nın yürürlüğe geçmesini, Kosova ve Metohiya’daki Sırplar’ın temel insan haklarını sağlasaydı, bugün her şey farklı olabilirdi. Bu sebepten dolayı, lütfen, ikiyüzlülüğe bir son verin.” ifadelerini kullandı.

Brnabic, bildiri hakkında “bazı insanların bugün 1 Nisan olduğunu düşünebileceğini” söyleyerek, “Bu (çok tatsız) bir şaka olmalı.” dedi.

AB Dış İlişkiler Servisi tarafından paylaşılan bildiride, Belgrad ve Priştine yetkilileri arasında gerginliği tırmandırıcı açıklamaların ve özellikle de Batı Balkanlar’daki savaş söylemlerinin artmasının “büyük bir endişeye” sebep olduğu belirtilirken, “İki taraftan da yüksek siyasetçiler tansiyonu ve bölgede olası bir şiddeti yükseltebilecek bir tartışmadan sorumlu olacaklar.” ifadelerine yer verildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler