Avrasya Tüneli’nin yüzde 90’ı tamamlandı

Asya ve Avrupa kıtasını ilk kez deniz tabanının altından karayolu ile birleştirecek olan ‘Avrasya Tüneli’nde sona yaklaşıldı.

Avrasya Tüneli’nin yüzde 90’ı tamamlandı
- A +

 

Göztepe-Kazlıçeşme arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek ve İstanbul trafiğinde önemli oranda rahatlatma sağlayacak olan Avrasya Tüneli’nde 3 bin 340 metrelik kazı çalışmalarının bitmesine 440 metre kaldığı ve tünelin yüzde 90’nının tamamlandığı belirtildi.

Toplam karayolu uzunluğu 15.4 kilometre olacak tünel 3 etapta inşa ediliyor. Birinci etap Avrupa yakasındaki Kazlıçeşme’den başlayarak Yenikapı’daki tünel başlangıcına kadar olan sahil şeridi. Burada yol genişletme çalışmaları yapılarak tünel trafiği şehir trafiğinden ayrıştırılıyor.

Avrasya Tüneli toplam 1 milyar 245 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’nin yanı sıra dünyanın en büyük projeleri arasında gösteriliyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 2017 yılı ortalarında bitmesi planlanan süreden daha hızlı biteceğini öngörerek açılışını da erken bir tarihe çekti. Bakanlık Tüneli, Ağustos ile Aralık 2016 tarihleri arasında hizmete açacak. Tünel trafiği otomobil ve minibüsler ile sınırlandırılacak olup ağır taşıt, motorsiklet ve yayaların geçişine kapalı olacak. Tünelde internet, telefon bağlantısı ve her türlü elektromekanik sistem bulunacak. Tüm güvenlik önlemleriyle birlikte deprem güvenliği de ön planda tutulan ve 7.5 şiddetindeki sarsıntılara dayanıklı olarak tasarlanan tünel, olası tsunami dalgalarından etkilenmeyecek.

İlgili Haberler