ATM'lerden para kesecek

Yunanistan ATM'lerden çekilen paralardan kesinti yapmayı düşünüyor.

ATM'lerden para kesecek
- A +

 

 Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, hükümetin kredi kartı kullanımını teşvik etmek ve vergi kaçırılmasının önüne geçmek için ATM'lerden çekilen paralardan kesinti yapılmasını değerlendirdiğini söyledi. 

Varoufakis gazetecilere yaptığı açıklamada, "Mesela, ATM'den çekilen paralardan bir ücret alınabilir. Kart kullanımını artırmak için böyle bir teşvik değerlendiriliyor... henüz bir karar alınmış değil" dedi.

Varoufakis banka mevduatlarından kesinti yapılmasının kesinlikle söz konusu olmadığını belirtti.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis,  ülkesinin ekonomisini serbestleştirmeye, emeklilik sisteminde reform yapmaya ve makul bir bütçe fazlası oluşturmaya kararlı olduğunu ifade etti. 

Varoufakis, ayrıca gerekli olan reformların gerçekleştirmesini zorlaştıracağı gerekçesiyle kreditörlerin bu yıl ve ileri dönemlere ait istedikleri kemer sıkma önlemlerinin gerçekleştirilemeyeceğini belirtti.

Kurtarma paketi yardımları ertelenen ve tahvil piyasalarının dışında kalan Yunanistan hükümeti borç yükümlülüklerini yerine getirmeye çalıştığını fakat bunu yapabilmek için acil bir şekilde daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu belirtiyor. 

Yunanistan'ın önümüzdeki ay Uluslararası Para Fonu'na (IMF) toplam 1.6 milyar euroluk (1.75 milyar dolar) borç ödemesi bulunuyor.

Varoufakis, Atina'nın reformlar gerçekleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler