Atatürk Stadı yıkılmamalı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘Atatürk Stadı’nın yıkılarak meydana dönüştürülmesi projesinin’ iptali için açılan davada bilirkişi, stadın yıkılmaması yönünde görüş bildirdi.

Atatürk Stadı yıkılmamalı
- A +

 

Bursa Barosu, Bursa Mimarlar Odası, Bursa Şehir Plancıları Odası ve Bursa Stadyumu Koruma Derneği (BASKOD) tarafından açılan plan iptal davasında bilirkişinin, "Bursa Atatürk Stadyumu'na, Atatürk Kapalı Spor Salonuna, Atatürk Yüzme Havuzuna, Atatürk Lisesine ve İpekiş'e dokunmayın” dediği belirtildi. Konuyla ilgili Atatürk Stadı önünde basın toplantısı düzenlendi.

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Can Şimşek, bilirkişi raporunu okuyarak bölgenin korunması gerektiğini kaydetti. Şimşek, bilirkişi raporunda, “Sonuç olarak yukarıda hususları göz önünde bulundurulduğunda bilirkişi kurulumuzca dava konusu planların, imar mevzuatı ve plan yapımına ait esaslara dair yönetmelik hükümlerine, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı hususlarında ortak bir kanaate varılmış bulunulmaktadır.” denildiğini aktardı.

Davanın kent kimliği ve kentsel bellek açısından hayati öneme sahip olduğunu belirten Şimşek, şunları dile getirdi: “Bu planda ısrarcı olmak, Bursa kentini, kent kimliğini yok saymaktır. ‘Bu meydanı yapacağız’ demek kentin hafızasını silmek, anılarına sünger çekmektir. Atatürk Stadyumu, Atatürk Kapalı Spor Kompleksi ve Atatürk Lisesi ile İpekiş’in oluşturduğu, Merinos’a uzanan bu çağdaşlaşma aksını yıkıp yok etmek, Cumhuriyetin temel kazanımlarını yıkmak ve yok etmektir.”

Bursa Stadyumu Koruma Derneği (BASKOD) Başkanı Ali Küçüksarı ise, stadyumun öneminin büyük olduğunu belirterek, “Biliyorsunuz 2010 yılında burada yaşanan lig şampiyonluğundan sonra Bursaspor, önümüzdeki Çarşamba günü çok inanıyoruz ki Türkiye kupasını bu stadyumda kazanacaktır. Bu anlamda kenti yönetenlerin bunu dikkate almasını, kent için anlamı daha da büyüyen bu stadyum için iki kere düşünmelerini rica ediyoruz.”

Yorum Ekle

İlgili Haberler