Atatürk silüeti 5 gün gecikmeli göründü

Ardahan'da Karadağ sırtlarında görülen Atatürk'ün silüeti, havanın ilk günlerde bulutlu olması nedeniyle 5'inci gün ortaya çıktı.

Atatürk silüeti 5 gün gecikmeli göründü
- A +

 


Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan doğal Atatürk silüeti, havaların yağışlı ve bulutlu olması nedeniyle 5 gün gecikmeli olarak dün görülmeye başlandı. Karadağ sırtlarına yansıyan Atatürk'ün silueti, her gün saat 17.55 - 18.10 arasında Ata Mahallesi'nden izlenebiliyor.

Havanın bulutlu olmasına rağmen bir anda Karadağ sırtlarında güneşin açması ile birlikte görülmeye başlayan silüeti gazeteciler de görüntüledi.

"HER GÜN HAYRANLIKLA İZLİYORUM"

Hayvanlarını otlatan ve dağdan hayvanları getirdiğini söyleyen çoban İsmail Atam, Atatürk'ün silüetini her gün hayranlıkla izlediğini söyledi. İsmail Atam "Her gün güneş olduğu zaman bulutsuz havalarda onlarca insan bu mucizeyi izlemeye geliyor. Herkesin bu mucizeyi görmesi gerekir" dedi.

Atatürk silüetinin izlendiği alanda direkteki bayrak, şiddetli rüzgar nedeni ile yırtıldı.

İLK KEZ 1954'TE FARK EDİLDİ

Atatürk silüeti ilk olarak 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Siluetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi. Damal ilçesinde 1995'ten beri her yıl Temmuz ayı içinde 'Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri' düzenleniyor.

Yorum Ekle