sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Astsubay olmak isteyenler başvurmak için...

Astsubay olmak isteyenler için, Balıkesir'deki Astsubay Meslek Yüksekokuluna müracaat dönemi 15 Mayıs'ta sona erecek

Astsubay olmak isteyenler başvurmak için...
- A +

 


Kara Kuvvetleri Komutanlığının ileri teknoloji silah sistemleri, uçak ve otomotiv teknolojisi, mühimmat, tank ve obüs gibi araçların yürümesi ile idari ve komuta kadrosunda astsubay olmak isteyenler için Balıkesir'deki Astsubay Meslek Yüksekokuluna müracaat dönemi 15 Mayıs'ta sona erecek.

Balıkesir'de 1987 yılında kurulan "Teknik Astsubay Hazırlama Okulu", 1988'de Ankara'daki "Elektronik Astsubay Hazırlama Okulu" ve 1997'de Çankırı'daki "Astsubay Hazırlama Okulu"nun taşınmasıyla "Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu"na dönüştürüldü.

Bu tarihten itibaren, bando ve sağlık hariç bütün sınıfları içeren astsubayların yetiştirilmesi için üç yıllık çok programlı lise niteliğiyle eğitim ve öğretim faaliyetini sürdüren okul, 24 Nisan 2002'de kabul edilen Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanunu ile Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı adıyla 30 Haziran 2003'te eğitim ve öğretime başladı.

Ordunun bel kemiği olan Kara Kuvvetleri Komutanlığına 2003'ten bu yana astsubay yetiştiren bu okuldan mezun olanlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) önemli kademelerinde görev yapıyor.

Osmanlı döneminden bu yana askeri yapılanmanın önemli yapı taşlarından olan, "ordunun gizli kahramanları" astsubaylar, TSK bünyesinde ileri teknoloji silah sistemleri, uçak ve otomotiv teknolojisi, mühimmat, tank ve obüs gibi araçların yürümesi ile idari ve komuta kadrosunda yer alıyor.

Muharebe, nişancılık, araç bakım, silah, haberleşme, mühimmat, bilgisayar, elektrik ve elektronik gibi modern eğitimlerle mezun olan astsubaylar, ülkenin dört bir yanına dağılıyor.

Başvuru koşulları

Okulda öğrenci olabilmek için müracaatların 15 Mayıs tarihinde saat 17.00'ye kadar yapılması gerekiyor.

Anadolu liseleri, fen liseleri, genel liseler, teknik eğitim veren meslek liselerinin başvuru kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olan öğrenciler ve Astsubay Meslek Yüksek Okuluna girmek isteyen adaylar, müracaatlarını "www.kkk.tsk.tr" veya "www.kho.edu.tr" web adresinden gerçekleştirebiliyor.

Adaylar, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavdan yeterli puanı aldıktan sonra ikinci aşamadaki mülakat ve seçme sınavlarına katılmaya hak kazanıyor.

Belirlenen fiziksel ölçütlerin yanı sıra Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) taban puanın üzerinde puan alan, en fazla 21 yaşındaki erkekler müracaat edebilecek.

Ön sağlık muayenesi, bedeni yeterlik sınavı ( barfikste kol çekme, durarak uzun atlama, mekik, basketbol topu fırlatma, 400 metre koşu), mülakat, sağlık kurulu muayenesinden sonra yapılacak değerlendirmeye göre okula girmeye hak kazanan gençler, Atatürk, vatan, millet sevgisi ve sorumluluk bilinciyle 21'inci yüzyıl şartlarında gerekli olan mesleki bilgi ve becerileri kazandırmayı hedefleyen Astsubay Meslek Yüksekokulunda öğrenime başlayacak.

İşletme Yönetimi Programından mezun olanlar, piyade, istihbarat, temel bakım, ulaştırma, ikmal, mali ve personel ve kara havacılık ikmal sınıflarında, teknik programı bitirenler ise silah, araç, bina, tesis ve gereçlerin, bakım, onarım ve idamesini sağlayacak bilgi, beceri ve yeterliliğe sahip teknik branşlarda görev alacak.

Her öğrenci, hangi programda olursa olsun, muharebe, mekanik nişancılık eğitimi, spor, İngilizce gibi eğitimleri mutlaka alıyor. Sporda judo, voleybol, atletizm, atış, kick boks, tekvando, basketbol, futbol, güreş, halk oyunları, masa tenisi, boks ve teniste eğitim ve öğretim alıyor.

İki bacağını kaybeden gazinin oğlu bu okulda

Mekatronik Bölümü birinci sınıfından Mehmet Özçelik, babasının 1997'de Siirt'te vatani görevini yaparken Irak'ın kuzeyine operasyona gittiğini ve mayına basıp iki bacağını kaybettiğini söyledi.

Bu okulu seçmesinde, babasının gazi olmasının büyük etkisi bulunduğuna dikkati çeken Özçelik, "Ben de babam gibi vatanıma ve milletime her şeyimi feda etmeye hazırım. Buraya, kalbinde vatan ve millet sevgisi olan vatan evlatlarına gelmesini tavsiye ederim. Hedefim iyi bir astsubay olmak, burada aldığım eğitimi meslek hayatımda uygulamak, komando olmak" diye konuştu.

Öğrencilerden Mertcan Kıyak ise özel bir üniversitenin İngilizce bölümünü 2013 YGS'de tam burslu kazandığını ve İngilizce hazırlık sınıfını başarıyla tamamladığını anlattı.

Askerliğe ilgisinin, ailesinden dolayı arttığını dile getiren Kıyak, şunları kaydetti:

"Babamın askeri personel olmasından dolayı içinde bulunduğum bu şanlı yuva küçüklüğümden beri hayallerimi süslüyordu. Daha sonra hayallerimin peşini bırakmayarak 2014'te üniversite sınavlarınıa girdim ve Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulunun gerektiği şartları yerine getirerek bu şanlı yuvaya geçen sene ağustos ayında adımımı attım. Burayı tercih etmemde, okuduğum kitaplar, izlediğim filmler, araştırmalarım etkili oldu. Hedefim, silahlı kuvvetlerinin İngilizce sınavına girerek iyi bir derece yapmak. Önce iyi bir astsubay olmayı, daha sonra yurt dışında askeri ateşelik yapmayı hedefliyorum."

Yorum Ekle

İlgili Haberler