Astımın görülme sıklığı artıyor

Bilun Gemicioğlu, Türkiye'de yaklaşık her 12-13 erişkinden birinin ve 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğunu belirtti.

Astımın görülme sıklığı artıyor
- A +

 

Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ile işbirliği içinde, Dünya Sağlık Örgütünce kurulan GARD (Global Alliance Against Respiratory Diseases) Türkiye Projesi çatısı altında, Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında her yıl hastalar, hasta yakınları ve sağlık çalışanları için ülkemizin birçok ilinde eğitim toplantıları düzenleniyor. Astım için Küresel Girişim desteğiyle de sürdürülen Dünya Astım Günü aktiviteleri ve bu konudaki diğer çabalarla, astım hastalığı hakkında farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor.

Astım ile bilgi veren Türk Toraks Derneği GARD Temsilcisi ve Koordinatör Yardımcısı Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edildiğini, Türkiye'de ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğunu kaydetti. Astımın görülme sıklığının yıllar içinde giderek artmakta olduğuna dikkat çeken Gemicioğlu, hastalıkla ilgili şunları söyledi:
“Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler ile seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı-hışıltı-ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

Astımı tetikleyen 2 grup risk faktörü vardır. Kişisel risk faktörleri içinde genetik yapı, cinsiyet ve şişmanlık sayılabilir. Çevresel risk faktörleri ise kalıtsal olarak yatkın bireylerde astımın ortaya çıkması ve ağırlığı üzerinde rol oynar. Uygun ilaç tedavisi ile, astımlılar iş ve okul dahil günlük hayatlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır.”

DÜNYA ASTIM GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
Dünya Astım Günü etkinlikleri ile ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, bu yıl da 'Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz' sloganı ve 'Astım ilaçlarımı doktorumun önerdiği şekilde kullanıyorum, astımdan korkmuyorum' alt sloganıyla 5 Mayıs 2015 Dünya Astım Günü ve hafta boyunca tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılacağını belirtti. Gemicioğlu, şunları söyledi:
“Çeşitli illerimizde alışveriş merkezlerinde kurulacak standlarda astımla ilgili broşürler dağıtılacak, yapılacak astım bilgilendirme toplantıları ile doktorla yakın iş birliği ve düzenli ilaç tedavisiyle astımlıların hayatlarını kısıtlanmadan yaşayabilecekleri vurgulanacaktır. Bu etkinliklere hastalar, hasta yakınları, sağlık çalışanları ve tüm ilgililer davetlidir. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Erzurum, Diyarbakır, Mersin, Kilis, Osmaniye, Hatay, Bursa, Kocaeli, Zonguldak, Samsun, Rize, Balıkesir, Aydın, Çanakkale, Burdur, Yalova ve Kırklareli illerinde yapılacak etkinlik programı ve tüm detaylar GARD web adresinde, http://gard.org.tr/haberler/94-illere-göre-dünya-astım-günü-etkinlikleri-2015.html linkinde yer almaktadır.”

Öte yandan Dünya Astım Günü sebebiyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cem'i Demiroğlu Oditoryumu'nda 5 Mayıs Salı günü saat 11.45'te astım hastalarının da katılımıyla astım hastalığı ve tedavisiyle ilgili güncel bilgilerin paylaşılacağı bir basın toplantısı ve ardından hasta eğitim toplantısı düzenleneceği bildirildi. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler