Aşırı sıcak elektriksiz bıraktı

Fransa'da yer yer 40 dereceyi aşan sıcaklıkların kablolarda neden olduğu tahribat nedeniyle 800 bin ev ve iş yerine elektrik verilemedi.

Aşırı sıcak elektriksiz bıraktı
- A +

 

Fransa'da aşırı sıcaklar dolayısıyla ısınan kablolarda oluşan tahribat nedeniyle 800 bin ev ve iş yeri elektriksiz kaldı.

Fransa Elektrik Dağıtım Ağı'ndan (RTE) yapılan yazılı açıklamada, ülkenin batısında 800 bin ev ve iş yerine dün bir süre elektrik verilemediği bildirildi.

Kesintinin ülkede dünden bu yana etkili olmaya başlayan aşırı sıcaklar nedeniyle elektrik kablolarında meydana gelen tahribattan kaynaklandığı duyurulan açıklamada, restoranlar ve sinema salonları gibi halkın ortak kullanım alanlarının da kesintiden etkilendiği kaydedildi. 

Elektriğin sabah saatlerinde yeniden sağlanmaya başlandığı belirtilen açıklamada, kesintilerin sıcak havalar devam ettiği sürece zaman zaman yaşanabileceği uyarısında bulunuldu.

60 YILIN EN SICAĞI

Fransa'da pek çok bölgede 40 dereceyi aşan sıcaklıklar nedeniyle turuncu alarm verildi.

Yetkililerin yaptığı uyarılarda, son 60 yılın en sıcak döneminin yaşanacağı belirtilirken, yaşlı, hamile ve küçük çocukların dışarı çıkmaması, bol su tüketilmesi tavsiye edildi.

Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde hastanelerde gerekli tedbirlerin alındığını açıklarken, huzurevleri ve düşkünler yurtları da alarma geçirildi. 

Yine yetkililer, kırsal kesimde veya kentlerde tek başına yaşayan yaşlı ve özürlü kişilerin, sıcak havadan dolayı zor durumda kalmaları halinde yardım isteyebilmeleri için özel telefon hatları oluşturdu.

Fransa'yı 2003 yılı Ağustos ayında etkisi altına alan sıcak hava dalgası sırasında, çoğu evlerinde yalnız yaşayan yaşlılar olmak üzere yaklaşık 20 bin kişi hayatını kaybetmişti. Yalnız yaşayan yaşlıların öldüğü, günler sonra anlaşılmıştı.

HAVA KİRLİLİĞİ ALARMI

Diğer taraftan, aşırı sıcakların etkisi ile başkent Paris için hava kirliliği alarmı verildi. Havadaki ozon miktarının bir metreküpte 180 gramı geçtiğini bildiren yetkililer, başkentlilere gerekmedikçe özel vasıtalarını kullanmama tavsiyesinde bulundu.

Sıcak hava dalgasının İspanya, Belçika ve İngiltere'de de günlük yaşamı olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler