sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Artık Türkiye için çalışacak

Türkiye, ABD’deki lobi faaliyetlerine hız verdi. Eski CIA Başkanı Porter Goss, Türkiye’nin lobi grubuna katıldı. Bush döneminde görev yapan ve CIA’da büyük değişime imza atan Goss artık ABD’de Ankara’nın çıkarlarını savunacak

Artık Türkiye için çalışacak
- A +

 

ABD’de yayın yapan haber sitesi The Intercept, Porter Goss’un Türkiye’nin Washington DC’deki lobi şirketi olan Dickstein Shapiro ile anlaştığına dair ABD Adalet Bakanlığı’ndaki kayıtlara ulaştı. Dış Temsilciler Tescil Yasası kayıtlarına göre Dickstein Shapiro internet sitesinde de kadrodaki isimler arasındaki yerini alan Porter Goss, bundan sonra Türkiye lehine çalışacak. Belgeye göre Goss Türkiye’ye anti-terörizm dahil çeşitli konularda danışmanlık yapacak, ayrıca ABD Kongre üyeleri arasında Türkiye’nin önemine dair lobi faaliyetleri yürütecek.

CIA’YI YAPILANDIRDI

2004’’te CIA’in başına atanan Cumhuriyetçi kökenli Goss, 11 Eylül saldırılarından sonra CIA’nın yeniden yapılandırılması konusunda önemli çalışmalara imza atmış ancak bu durum teşkilat içinde rahatsızlık yaratmıştı. Goss 2006 yılında da beklenmedik bir kararla dönemin başkanı George W. Bush’a istifasını sunmuştu. The Intercept’in haberinde Goss’un CIA günlerinde “Özgürlüğe alternatif hiçbir şey yoktur. İnsanların potansiyellerinin tamamına ulaşabilmesini sadece özgürlük sağlayabilir” açıklaması hatırlatıldı.

İŞTE GÖREV LİSTESİ

Dış Temsilciler Tescil Yasası gereğince hazırlanan belgede CIA Başkanı Porter Goss’un Türkiye konulu faaliyetleri şöyle sıralandı:

- Ticaret, enerji güvenliği, terörle mücadele çabaları ve Ortadoğu ileAvrupa’da bölgesel istikrarın sağlanması çabaları dahil Kongre’de tartışılan önemli konularda Türkiye-Amerika ilişkilerinin genişletilmesi ve güçlendirilmesi ile ilgili olarak danışmanlık sağlamak.

- ABD’li Kongre üyelerini ve Amerikan yönetimi yetkililerini Türkiye için önemli olan meselelerde bilgilendirmek.

- ABD yönetiminde veya Kongre’deki Türkiye için önemli faaliyetler konusunda Ankara’yı bilgilendirmek.

- ABD yönetiminde veya Kongre’de Türkiye için önemli olan meseleler konusunda ilerleme analizi hazırlamak.

Yorum Ekle

İlgili Haberler