Arnavut göçmenlerinin sahur kültürü Bursa sokaklarında!

Bursa'da yaşayan Arnavut göçmenleri, sahura kendi müzikleriyle uyanıyor ve kendi kültürlerinde bir sahur eğlencesi düzenliyorlar.

Arnavut göçmenlerinin sahur kültürü Bursa sokaklarında!
- A +

 

Merkez Osmangazi ilçesi Tuna Mahallesi'nde düzenlenen etkinlikte gençlerden oluşan kalabalık bir grup, yöresel kıyafetleri, Arnavut ve Türk bayraklarıyla Balkan müzikleri eşliğinde tüm sokakları gezdi. Yağmura rağmen eğlenceden vazgeçmeyen grup, bazı evlerden ikram olarak verilen sahurlukları da alarak dernek merkezinde sahur yaptı. Etkinliğe katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, "Tuna Mahallesi'nde çok güzel bir etkinlik gerçekleştiriliyor. Ramazan ayının feyzi ve bereketi devam ederken Tuna Mahallesi'nde yaşayan Arnavut asıllıların kültürlerini yaşatmak için düzenledikleri bu güzel etkinliğe büyük bir istekle katılıyoruz. Balkanlardaki kültürümüz neyse Bursa'da da aynı şekilde sürdürülüyor. Düğünlerde, kına gecelerinde, tavuk almaya gittiğimiz gibi burada da sahura kadar komşuları geziyoruz. Kapısını çaldığımız evlerde bize sahurluk ikram ediliyor. Bursa'da vatandaşlarla birlikte hem eğlenceli hem de maneviyatlı bir şekilde sahurumuzu yapıyoruz. Başkanımız Recep Altepe adına bu güzel etkinlik için teşekkür ediyor, bu etkinliği destekliyoruz" dedi.
Düzenledikleri bu etkinliği destekleyen mahalle sakinlerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Tuna Folklor Eğitim Merkezi Derneği Başkanı Mülayim Lale, "Yoğun yağışa rağmen beklediğimizden fazla bir ilgiyle karşılaştık. Tuna Mahallemizde bizi yalnız bırakmayan mahallelimiz ve desteklerini esirgemeyen Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık'a teşekkür ediyoruz" dedi. Lale, Ramazan ayının son günlerinde yine Tuna Mahallesi'nde geniş katılımlı bir iftar programı gerçekleştirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler