AP'den Esad ve IŞİD'e kınama

Avrupa Parlamentosu (AP), Esad rejimi ve terör örgütü IŞİD tarafından Suriye'de sivil halka yönelik sistemli saldırıları kınadı.

AP'den Esad ve IŞİD'e kınama
- A +

 

AP'de kabul edilen kararda Suriye'de saldırılardan kaçan sivil halka yardım edilmesi konusunda AB'nin kaynak ayırması talep edildi.
     
Suriyeli göçmenlere yardım konusunda önemli rol oynayan Dünya Gıda Yardım Programı faaliyetlerinin kaynak yetersizliği yüzünden kesintiye uğramasından duyulan endişenin dile getirildiği kararda, "AB ülkelerine bu fona yönelik yardımları artırmaları" çağrısında bulunuldu.
     
IŞİD'in başta Palmira olmak üzere diğer bölgelerde tarihi ve kültürel eserleri tahrip etmesi de sert bir şekilde kınandı. Kararda, "AB ülkelerinin bu bölgelerden kaçırılan tarihi eserlerin tarihi eser kaçakçılarının eline geçmemesi için kendi topraklarında vatandaşlarına yönelik bilinçlendirme kampanyası başlatması" istendi.
     
AP, Irak ve Suriye'de tarihi ve kültürel eserlerinin tahribatının derhal durdurulması çağrısını da yaptı.
     
Avrupa Parlamentosu kararında, Suriye'nin önde gelen gazetecilerinden ve insan hakları eylemcilerinden Mazen Derviş'in derhal salıverilmesi de istendi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler