Antalya'da mitolojik kahramanlar 'heykele' dönüştü

9. Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali ziyarete açıldı.

Antalya'da mitolojik kahramanlar 'heykele' dönüştü
- A +

 

Bu yılki teması "Dünyanın 7 harikası ve mitoloji" olarak belirlenen festivalde 30 civarında mitolojiden esinlenerek yapılan kum heykel bulunuyor.

Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali Direktörü Cem Karaca, yaptığı açıklamada, festival sergi alanının yer değişikliği nedeniyle bir aylık gecikmeyle ziyarete açıldığını belirtti.

Bu yıl 9 farklı ülkeden 22 heykeltıraşın katıldığı festivalde 10 bin tonu aşkın nehir kumu kullanıldığını bildiren Karaca, 30 civarında temanın, devasa boyutta kum heykelle canlandırıldığını anlattı.

Festivalde mitolojik olay ve kahramanların yanı sıra Babil'in Asma Bahçeleri, Halikarnas Mozolesi, Artemis Tapınağı'nın da aralarında bulunduğu antik dünyanın 7 harikasının kumdan heykellerinin yer aldığını vurgulayan Karaca, en çok ilgiyi Keops Piramidi ve sfenksinin gördüğünü belirtti.

Yaklaşık 7 metre yüksekliğindeki Keops Piramidi'nin yirmiye bir oranında yapıldığını kaydeden Karaca, "Letonyalı Karlis Ile ve Maija Puncule tarafından 10 günlük performans neticesinde yapılan Keops Piramidi için yaklaşık bin ton kum kullanıldı. Yine orijinaline sadık kalarak yapılan sfenks ile görenleri adeta antik Mısır'a yolculuğa çıkarıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Festival Direktör Yardımcısı Cenk Yılmaz da AA muhabirine, turizm sezonunun açılmasıyla ziyaretçilerden yoğun talep geldiğini, yerli ve yabancı tatilcilerin devasa heykelleri merak ettiklerini söyledi.

Festivaldeki eserlerin 15 bin metrekare alanda 32 günde yapıldıklarını bildiren Yılmaz, kumdan heykellerin 5 ila 18 metre arasında olduğunu kaydetti.

Festivalin henüz resmi açılışının yapılmadığını anlatan Yılmaz, "Ziyaretçiler eserleri görünce büyük şaşkınlık yaşıyor. İki soruyla karşılaşıyoruz, 'Nasıl ayakta durdukları' ve açık havada olmasından dolayı 'yağmur ve rüzgardan etkilenip etkilenmedikleri.' Biz de rehberler aracılığıyla bilgi veriyoruz. Bu yıl oldukça yoğun bir katılım bekliyoruz" dedi.

Öte yandan etkinlik alanında sinevizyon gösterimiyle ziyaretçilere heykellerin yapım aşamaları izlettiriliyor. Festival, kasım ayı sonuna kadar ziyarete açık kalacak. Festival, her gün 10.00-23.00 saatlerinde Lara Birlik Halk Plajı'ndaki yeni yerinde ziyaret edilebilecek.

Antalya Kum Heykel Festivali'nin resmi açılışı 13 Haziran'da yapılacak.

Yorum Ekle