Anneler bu haber size

Yeni doğan bebeklerde cildin doğal koruyucu bariyeri henüz yeterince gelişmediğinden enfeksiyonlara açıktır.

Anneler bu haber size
- A +

 

Cildi dış etkenlere karşı koruyan su ve yağdan oluşan hidrolipidik katman da cildi tam etkili biçimde koruyamaz. Bu sebeple yeni doğan bebeklerde kullanılacak ürünler özenle seçilmelidir.  Mümkün olduğu kadar iritan olmayan, minimize edilmiş ham maddeler tercih edilmelidir.

Yeni doğan bebeklerde alt değişimi çok sık tekrarlanır. Genellikle doğumdan birkaç saat sonra bazen de doğum esnasında ilk kakalarını yaparlar. Yenidoğan kakası ilk günlerde koyu yeşil, siyah renkli ve yapışkanken, sonraki günlerde sarı- yeşil, yumuşak kıvamlı bir hale döner. Bu yüzden telaşa kapılmamalısınız.

Anne sütüyle beslenen yeni doğan bebeklerde yumuşak ve sulu kaka yapılması normaldir, ishal anlamına gelmez. Mama ile beslenenler yenidoğanlar anne sütüyle beslenenlere kıyasla daha katı ve daha az kaka yaparlar. Günde yapılması gereken ortalama kaka sayısı bir ya da iki olmakla birlikte gün aşırı kaka yapımı da normaldir.

Bebekler genelde beslendikten sonra altını kirletir. Bu yüzden fazla bekletilmeden alt temizliğini yapmak çok önemlidir, aksi halde ıslak ve kakalı kalan bebek cildi zarar görüp pişik olur. Huzursuz bir bebek istemiyorsanız bebeğinizin altı her kirlendiğinde hemen değiştirin.

En temel bilgiler
* Yeni doğan bebeğinizin banyosunu, göbek düştükten iki gün sonra yaptırın.

* En uygun banyo zamanı iki emzirme arasıdır.

* Banyo, annenin fiziksel olarak rahat edebileceği bir yerde yaptırılmalıdır. Çömelmek yerine ayakta durmayı tercih edin. Bebeğin küvetini bir tezgah ya da masanın üzerine koyarsanız daha rahat edersiniz.

* Oda sıcaklığından emin olun. Yeni doğan bebeklerin banyo yaptığı yerin ısısı 27, daha büyük bebeklerin ise 25 derece olmalıdır.

* Bebeğinize banyo yaptırdığınız yer önemli. Klima veya hava akımı olan yerlerden uzak durun.

* Bebeğinizi soymadan önce tüm malzemeleri hazırlayın. Aksi halde bebeğinizi bekletip hasta edebilirsiniz.

Yorum Ekle

İlgili Haberler