Ankara'da katil virüs paniği!

İran'dan gelen THY uçağı, koronavirüs şüphesiyle Ankara'ya acil iniş yaptı. Kentte koronavirüs şüphesi devam ederken Sağlık Bakanı'ndan yeni bir açıklama geldi. Bakan, "Tekrar hatırlatmak isterim ki, ülkemizde koronavirüs vakasına rastlanmamıştır" dedi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı da yolcuların 14 gün gözetim altında olacağını söyledi.

Ankara'da katil virüs paniği!
- A +

 

Tahran-İstanbul seferini yapan uçak, yeni tip Kovid-19 şüphesiyle Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı. Uçaktaki 17 yolcu şüpheli olarak değerlendiriliyor.

UÇAKTA 132 YOLCU VAR

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TK 8VÇ sefer sayılı 132 yolcusu bulunan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na saat 10.29'da indi.

ÖN MUAYENE YAPILDI

Tahran-İstanbul seferini yapan uçaktaki yolcuların Sağlık Bakanlığının da koordinasyonunda Ankara Sağlık Müdürlüğü ve Bakanlık yetkilileri nezaretinde ön muayeneleri yapıldı.

İran'dan gelen ve ateşi sınır üstünde olan toplam 17 kişi şüpheli olarak değerlendiriliyor. Saat 12.30 itibarıyla Sağlık Bakanlığı ekipleri, ikinci bir kontrol için uçağa giriş yaparken tarama sürüyor.

Kovid-19 şüphesi nedeniyle bölgeye çok sayıda ambulans ekibi sevk edildi.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN DA AÇIKLAMA VAR

Öte yandan konuyla ilgili bir açıklama da Sağlık Bakanlığından geldi. Bakanlık tarafından kamuoyuna paylaşılan metinde yolcuların 14 gün gözetim altında tutulacağı belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği üzere, 23 Şubattan itibaren, komşumuz İran'la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı olarak kapalıdır ancak havayoluyla ülkemizden İran'a dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir.

İran'dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için ise özel bir sefer düzenlenmiştir. İran'dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır.

Bu çerçevede THY'ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara'ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir.

Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum Ekle

İlgili Haberler