Amerika'ya eşek kemiği sattık

Türkiye'deki çok sayıda üniversite, müze ve kriminal laboratuvara hayvan iskeletli gönderen Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı, Amerika'ya da eşek kemiği ihraç etti.

Amerika'ya eşek kemiği sattık
- A +

 

ADÜ Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı, Amerika Nevada Üniversitesi’ne eşek kemiği ihraç ederek Türkiye’de bir ilk imza attı. Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Türkiye’deki hemen hemen her üniversiteye, müzelere, milli parklara ve polis laboratuvarlara hayvan iskeletleri gönderiyor. Bu sayede Veteriner Fakültesi Döner Sermayesi'ne de ekonomik katkı sağlanıyor. Amerika’dan gelen teklif üzerine, oradaki üniversiteye eşek kemiği gönderdiklerini ifade eden Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Erkut Kara, “Eşek kemiği Amerika gibi ülkelerde zor bulunur. Türkiye’de ise eşek, yük hayvanı olarak kullanıldığı için kolay bulunuyor. Türkiye'de Amerika'ya gitmiş bir öğretim görevlisinin bizim böyle bir çalışma yaptığımızdan haber varmış. Amerika'da çalışmalarını yürütürken bizden bahsetmiş. Nevada Üniversitesi Antropoloji Bölümü kemik kütüphanesi oluşturuyordu ve arkeolojik kazılarda çıkan kemiklerle karşılaştırmak için böyle bir teklifte bulunduler. Biz de bizim laboratuvarımızda ölmüş bir eşeğin kemiklerini temizleyerek, gerekli şekilde hazırlayıp Aydın’dan Amerika’daki üniversiteye gönderdik. Şu an onlarda bizim gönderdiğimiz kemikleri ayrım işlemlerinde numune olarak kullanıyorlar” diye konuştu.

BİN LİRAYA SATTILAR

Dünyada hayvan kemiği ve iskeletlerinin çok pahalı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kara, “Biz bu işlemleri fakültemizin döner sermayesine katkı sağlamak için yapıyoruz. Amerika’ya gönderdiğimiz eşek kemiğini de, bin lira gibi bir fiyata satmıştık. Kemik temizlemek, yani bu işin mutfak tarafı oldukça zor. Bu yüzden; örnek verecek olursak bir köpeğin yalnızca kafatası 500 TL civarında satılırken, biz satıyor olsak 50 liraya satıyoruz. İskeletleri de bin veya 2 bin lira civarlarında veriyoruz. Çok daha uygun fiyata bu işi yapıyoruz. Çünkü biz bu işi boş zamanlarımızda hobi olarak yapıyoruz. Boş zamanlarımızda iskeletleri yapıp, talep olduğunda gönderiyoruz. Çok yüksek rakamlar olmasa da Fakültemize katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

"İSKELETİ İÇİN HİÇBİR CANLIYA ZARAR VERMİYORUZ"

Kendi imkanlarımıza göre yaz döneminde öğrencilerle birlikte iskeletler yapıp veteriner fakültelerine gönderdiklerini belirten Kara, şunları söyledi:

“ADÜ Veterinerlik Fakültesi olarak kurulduğumuz 1995 yılında öğrencilerimiz için çok sayıda kemik ve iskelet hazırladık. Elimizdeki fazla iskeletleri değerlendirip yeni kurulan üniversitelere gönderebileceğimizi düşündük. Yaptığımız iskeletleri bu üniversitelere gönderdik. Daha sonra milli parklardan ve kriminal incelemelerde kullanmak üzere çeşitli kurumlardan talep geldi. Yüzüncüyıl Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Ankara Üniversitesi gibi farklı üniversitelerin veterinerlik fakültelerine, Adnan Menderes Üniversitesi’nin Ziraat, Fen Edebiyat gibi fakültelerine, Denizli Honaz Milli Parkı, Kalamaki Milli Parkı gibi milli parklara, Emniyet Genel Müdürlüğü kriminal laboratuvarlarına, çeşitli okullara iskelet gönderiyoruz. Hayvanların hiç biri bize canlı olarak gelmiyor. Kimileri öldüğünde sahibi tarafından bağışlanıyor, kimileri veteriner hekim kontrolünde ölüyor. Kesinlikle, iskeleti için hiçbir canlıya zarar vermedik, vermiyoruz”

Yorum Ekle