Altına çifte doping!

Altın, dolardaki zayıflama ve Yunanistan haberleri ile birlikte yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Altına çifte doping!
- A +

 

Altın, dolardaki zayıflama ve Yunanistan'ın temerrütten kurtulmak için verdiği teklifin kabul edilmeyeceğine ilişkin endişelerin artmasının güvenli liman alımlarını desteklemesinin etkisi ile yükseilişini üçüncü güne taşıdı.

Spot altın yüzde 0.4 değer kazanaak, Londra saati ile 14:22'de ons başına 1,181.04 dolara çıktı. Metal Salı günü yüzde 0.8 artarak ons başına 1,183.06 dolara kadar çıktı ve üç hafta art arda düştükten sonra, Pazartesi gününden bu yana değer kazandı.

Altın bu yıl, yatırımcıların dikkatlerini Fed'in borçlanma maliyetlerini ne zaman artırıcağına çevirmeleri ile birlikte yüzde 0.3 değer kaybederken, Yunanistan ve kreditörleri arasında artan tansiyon, metale yönelik güvenli liman talebini güçlendirebilir. Yunanistan'ın, borç geri ödeme süreinin dolmasına üç hafta kala sunduğu revize plan, konu hakkında bilgiye sahip uluslararası bir yetkiliye göre, halen güvenilir bulunmadı. Yunanistan'ın yükümlülüklerini karşılayamamasının ardından temerrüde düşmesi, ülkenin euruodan çıkmasına neden olabilir.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, "Altın yenilenen Yunanistan endişelerinden destek buldu," dedi ve "Bununla beraber, Yunanistan'ın eurodan çıkış endişelerinin, açık bir şekilde, altın üzerinde, 'Grexit'in ilk zamanlarındakinden daha az güçlü bir etkisi var" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.5 geriledi ve düşüşünü üçüncü güne taşıyarak, 15 Mayıs'tan bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi. Fed, 11 Haziran'da açıklanacak olan ve Mayıs ayında tüketici talebinin toparlanmakta olduğunu göstermesi beklenen ABD perakende satışlar veris ile birlikte, ABD ekonomisinin yüksek borçlanma maliyetleri ile başa çıkabilecek kadar güçlü olduğunu gösteren verileri inceliyor.

Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,180.40 dolara çıktı. Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.5 yükselerek 236.46 yuana (ons başına 1,185.18 dolar) kadar çıktı. Altınd estekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları 2009'dan bu yana en düşük seviyesinde.

Spot gümüş yüzde 0.6 yükselerek ons başına 16.0811 dolara çıktı. Platin yüzde 0.5 değer kazanarak ons başına 1,112.70 dolara ulaşt ve yükselişini üçüncü güne genişletti. Palladyum yüzde 0.4 değer kazanarak ons başına 744.71 dolara yükseldi.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ