Altın Karagöz'ün sahibi Sırbistan

"5 Kıta Bursa'da" temasıyla düzenlenen yarışmanın açılış törenine, 18 ülkeden gelen yaklaşık 700 dansçı ve müzisyen katıldı

Altın Karagöz'ün sahibi Sırbistan
- A +

 

Bursa Büyükşehir Belediyesince düzenlenen "29. Uluslararası Bursa Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması"nın açılış töreninde, 18 ülkeden gelen 700 dansçı ve müzisyen gösteri sundu.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) koordinatörlüğünde "54. Uluslararası Bursa Festivali" kapsamında bu yıl "5 Kıta Bursa'da" temasıyla gerçekleştirilen yarışma, Atatürk Anıtı ve Bursa Kent Müzesi önünde törenle sona erdi.

Akşam saatlerinde de ülkelerin halk dansları toplulukları, Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'nda düzenlenen törende 3'er dakikalık kısa birer gösteri sundu. 

Yarışmanın finali büyük heyecana sahne olurken Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği törende, ülkelerinin geleneksel kıyafetlerini giyen dansçılar, performanslarıyla izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. 

Bu yıl 18 ülkenin yöresel kültürlerini tanıtma fırsatı bulduğu yarışmaya Almanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Endonezya, Estonya, Hırvatistan, İspanya, Karadağ, Kırgızistan, Kosta Rika, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Makedonya, Slovenya ve Sırbistan'dan ekipler katıldı. Yarışmada dans toplulukları ülkelerini temsil ederek jüriden geçerli puanı almak için kıyasıya yarıştı.

Yarışmada birinciliği Sırbistan, ikinciliği Bulgaristan, üçüncülüğü ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kazandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler