Almanya'da ilk gün kaç kişi oy kullanıldı?

Avrupa'da, seçim maratonunun ilk günü tamamlandı. Almanya'da ilk gün kullanılan oy sayısı yaklaşık 4 bin 800 oldu.

Almanya'da ilk gün kaç kişi oy kullanıldı?
- A +

 

Avrupa'da, 25. dönem milletvekili genel seçimleri için yurt dışında yaşayan seçmenlere yönelik 31 Mayıs'a kadar sürecek seçim maratonunun ilk günü tamamlandı.

Almanya'da ilk gün kullanılan oy sayısının yaklaşık 4 bin 800 olduğu ifade edildi. Kullanılan oylar çuvallar içerisinde başkonsolosluklardaki güvenli odalara konuldu.

Seçimlerin ilk gününde Berlin, Hamburg, Hannover, Düsseldorf, Essen, Münster, Köln, Frankfurt, Mainz, Karlsruhe, Stuttgart, Münih ve Nürnberg'te oy kullanma işlemi gerçekleştirildi.

140 bin seçmenin bulunduğu başkent Berlin'de de seçimlerin ilk gününde oy verme işlemi bittikten sonra 8 sandıkta kullanılan oylar mühürlü çuvallara konularak Başkonsolosluktaki üçlü kilit sistemiyle kilitlenen güvenli odaya konuldu.

Oyların odaya konulmasında siyasi parti temsilcileri ve Berlin Başkonsolosu Başar Şen de hazır bulundu.

Berlin Başkonsolosu Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada 24 günlük seçim maratonunun ilk gününü tamamladıklarına işaret ederek, ilk gün 700 civarında oy kullanıldığını, 13 başkonsolukta ise 4 bin 800 seçmenin oy kullandığını belirtti.

Vatandaşların milletvekili genel seçimlerinde ilk kez oy kullanmanın heyecanını yaşadıklarını gözlemlediğini aktaran Şen, daha önce cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanıldığını anımsattı.

Başkonsolosluktaki seçim yerinin altyapısının uygun olduğunu test etmiş olduklarını dile getiren Şen, ilk gün oy kullanma işleminin gayet başarılı geçtiğini kaydetti.

ALMANYA'DA YAKLAŞIK 1,4 MİLYON SEÇMEN BULUNUYOR

Oy verme işleminin ilk gününde Danimarka'da yaşayan Türk vatandaşlarının bir kısmı da oylarını kullandı.

Kopenhag'ın Österbro semtindeki Türk Konsolosluğunda kurulan iki sandıkta sabah başlayan oy verme işlemine Türk vatandaşları Ağustos ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine oranla daha fazla ilgi gösterdi. 

Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez de oyunu 1 numaralı sandıkta kullandı. Büyükelçi Dönmez, oyunu kullandıktan sonra şunları söyledi:

"Görevde bulunduğum yerlerde gurbetçiler oy verme ihtiyaçlarını dile getiriyorlardı ve devletimiz ilk olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve devamında genel seçimlerde bu olanağı sağlamış bulunuyor. Şu ana kadar katılım geçen seneye kıyasla iyi gözüküyor ve hafta sonu daha fazla ilgi olmasını bekliyoruz. Her türlü tedbiri aldık ve seçimleri güvenli bir şekilde gerçekleştirdikten sonra vatandaşlarımızın oylarını güvenli bir şekilde Türkiye'ye göndereceğiz."

Dönmez, 31 Mayıs'a kadar oy verme işleminin devam edeceğini belirterek, vatandaşlara oylarını kullanmaları çağrısında bulundu. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler